válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové objevili pod vodou pravěké sídliště

Archeologové objevili pod vodou pravěké sídliště
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Potopené sídliště z doby kamenné objevili archeologové na dně finského jezera Kuolimo jarvi. Jde o první nález tohoto druhu ve Finsku, který zaplní čtyřtisíciletou informační mezeru o lidských aktivitách v oblasti jižní Karélie.

Yvonne Pokorná 9. listopadu 2018

Pozůstatky lidského osídlení jsou podle odborníků staré osm až devět tisíc let. V té době byly hladiny vod v oblasti nižší o dvacet metrů. Pak ale začaly stoupat, až se řeka Vuoksi před zhruba 6000 lety rozlila po morénovém hřbetu Salpausselka a vyhloubila nový výtokový kanál směrem k Ladožskému jezeru. Oblasti, kde dříve byla souš, tak skončily pod vodou.

Mnoho jezer ve Finsku zaznamenalo dramatický vzestup vodních hladin, takže se neví, co bylo pohřbeno na jejich dně. Právě podvodní archeologie může pomoci objevit mnoho potopených památek z dávných dob.

“To znamená, že ve finských jezerech se skrývá obrovský a převážně nevyužitý archeologický pramen. Kromě toho se v tomto prostředí mohl po tisíce let uchovat prastarý organický materiál,” upozorňuje výzkumník z Helsinské univerzity Satu Koivisto.

Tým vědců z Finska, Švédska a Dánska pod vodou objevil například ohniště a pomůcky k opracování kamenných nástrojů. “V jednom z testovaných vrtů jsme našli zřetelnou vrstvu spálené zeminy, dřevěného uhlí a ohořelých kamenů,” sdělil Koivisto. “V okolních vrtech jsme narazili na křemenné odštěpky a tyto nálezy ukazují, že z křemene se na tomto místě v době kamenné vyráběly nástroje,” dodal.

Archeologie ve Finsku je stále ještě v plenkách v porovnání s jinými zeměmi, jako třeba Egyptem, ale je zřejmé, že lidé v této části světa žili před dávnými lety. Archeologická překvapení na vědce nečekají jen pod vodou, ale i v zemi. Ve Finsku existuje mnoho dosud neprobádaných jeskyní, která skrývají četná tajemství. Jednou z nich je například jeskyně Varggrottan, objevená v roce 1996, kterou mohli před 120 až 130 000 lety obývat neandrtálci.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu