Zdá se, že výroba nástrojů nebyla jen doménou lidského rodu, ale že to uměli možná už australopitékové.

Zdá se, že výroba nástrojů nebyla jen doménou lidského rodu, ale že to uměli možná už australopitékové. | zdroj: blogs.discovermagazine.com


Archeologové objevili v Keni nejstarší kamenné nástroje. Jsou tak staré, že je nemohl vyrobit člověk

TÉMATA: archeologické objevy | vývoj člověka

user-avatar

Irena Gruberová

17. 04. 2015 | 11:15

Archeologové při vykopávkách v africké Keni odkryli dosud nejstarší kamenné nástroje, které kdy byly nalezeny. Vznikly před 3,3 miliony lety, tedy 500 000 let před tím, než se na zemi objevil první příslušník rodu Homo! Znamenalo by to, že vyrábět nástroje uměli už australopitékové.

O tom, kdy přesně začali lidé používat nástroje, se vedou mezi vědci žhavé spory. A soudě podle nejnovějšího nálezu, jen tak neustanou. Ještě donedávna se za nejstarší považovaly 2,6 miliony staré kamenné nástroje nalezené v Goně v Etiopii. Před pěti lety sice vyvolal rozruch nález rozřezaných zvířecích kostí, datovaných do doby před 3,4 miliony let, ale část vědců tehdy namítala, že nemusí jít o stopy po řezu, ale po zubech zvířete. Teď to však vypadá, že se počátky kamenné industrie posunou hlouběji do minulosti.

Označení místa nálezu na mapě

Tým archeoložky Soniy Harmand ze Stony Brook University v New Yorku narazil na kamenné artefakty úplnou náhodou, když pátral po místě, kde byl před tím nalezen hominid Kenyanthripos platyops. Špatně ale odbočili, do lokality zvané Lomekwi, kde objevili na povrchu písčité země kamenné předměty. Okamžitě zahájili vykopávky.

Postupně odkryli sadu ostrých kamenných úštěpků, které nesly neklamné znaky úmyslného opracování. Dohromady vykopali 20 velmi dobře zachovaných úštěpků, jader i kovadlin a dalších 130 nástrojů.

„Tyto artefakty byly jasně štípány, a nejsou tedy výsledkem nahodilého roztříštění kamenů,“ uvedla na výročním zasedání Paleoantropologické společnosti Sonia Harmand. Její tým dokonce dokázal určit, ze kterého jádra byly některé nástroje odštípnuty, tak k sobě pasovaly! To dokazuje, že byly vyrobeny i odloženy na stejném místě. Bližší analýza také ukázala, že se při jejich štípání s kameny otáčelo. Pomocí paleomagnetické techniky, zkoumající změny v zemském magnetickém poli, se vědcům podařilo zjistit, že nástroje byly vyrobeny před 3,3 miliony lety. Tím pádem je nemohl vytvořit žádný známý předek člověka.

Tyhle kamenné sekáčky byly nalezeny v Etiopii a jsou staré asi 1 700 000 let.

Nástroje sice nejsou tak vyspělé jako ty, co vyráběli nejstarší předci člověka, ale rozhodně jsou sofistikovanější než třeba upravené klacky, pomocí kterých šimpanzi prohledávají v zemi termity.

„Nález je velmi vzrušující,“ nechala se již slyšet antropoložka z Univerzity George Washingtona ve Washingtonu Alison Brooks. „Nemohly být vytvořeny přírodními vlivy a také důkaz o jejich stáří je docela spolehlivý,“ dodala. Souhlasí, že jsou příliš staré na to, aby je mohl vytvořit příslušník rodu Homo, a naznačila, že technologie sehrála v evoluci člověka klíčovou roli.

 

user-avatar

Irena Gruberová

17. 04. 2015 | 11:15

Zavří­t reklamu