válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové objevili na Slovensku zachovalou stolní hru starou 1600 let

Archeologové objevili na Slovensku zachovalou stolní hru starou 1600 let
Zdroj: ancientpages.com

Opravdu mimořádný nález se v roce 2006 podařil na Slovensku poblíž Popradu. V hrobce germánského prince byla objevena velice dobře zachovalá dřevěná stolní hra i s hracími kameny. Je to artefakt, který podle odborníků nemá paralelu v celé Evropě.

Tomáš Chalupa 13. ledna 2018

Hra obsahuje dřevěnou desku podobou šachovnici s bílými a zelenými herními kameny různých velikostí. Hra je podle všeho stará 1600 let. „Ve starověku bylo mnoho stolních her různých druhů, ale rekonstruovat herní techniku je velmi obtížný proces, který zvládnou jen experti,“ řekl k nálezu ředitel Archeologického institutu v Nitře Karol Pieta.

Slovenští archeologové se proto obrátili na předního světového experta v této oblasti, Švýcara Ulricha Schädlera. Ten byl z nálezu nadšen. „Je to nejzachovalejší dřevěná stolní hra nalezená na sever od Středozemního moře,“ prohlásil. Unikátní jsou rovněž herní kameny, které byly vyrobeny ze skla pocházejícího ze Středomoří, pravděpodobně ze Sýrie. Tam byla tedy pravděpodobně hra vyrobena a odtud se dostala až do země pod Tatrami. Jejím majitelem byl germánský princ, který sloužil jako prominentní důstojník v římské armádě. To nebylo ničím neobvyklým, Římané přijímali do svých vojsk nejrůznější spřátelené kmeny a z jejich náčelníků dělali velící důstojníky. Tento konkrétní princ byl nejspíše velmi pozitivně ovlivněn římskou kulturou, a to dokonce natolik, že si jejich oblíbenou stolní hru nechal umístit do své vlastní hrobky.

Podle odborníků byl tento typ hry rozšířený zejména v římských državách ve Středomoří a v antickém Řecku. Byl součástí výbavy paláců, chrámů, ale byl i k vidění na ulicích a rušných tržištích. Zřejmě tedy germánský voják byl odeslán do této oblasti, ale na sklonku života se vrátil zpět do svého rodiště, kde byl pohřben.

Schädler má nyní před sebou obtížný úkol, kdy musí zjistit, jak se vlastně hra hrála a jaká měla pravidla. Hra samotná má být na konci tohoto roku umístěna v expozici Podtatranského muzea v Popradu. Než se tak stane, Schädler by měl osvětlit její pravidla, aby mohla být přiložena jako popisek k tomuto mimořádnému exponátu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu