Na Sahaře našli archeologové pozůstatky gigantického krokodýla Machimosaura rexe. | zdroj: youtube.com


Archeologové objevili na Sahaře ostatky třítunového megakrokodýla z pravěku

TÉMATA: dinosauři | zvířata | nálezy | archeologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 01. 2016 | 11:00

Tři tuny váhy, devět metrů délky. To jsou proporce Machimosaura rexe, neboli gigantického krokodýla z pravěku, jehož ostatky našli archeologové na Sahaře.

Machimosaurus je považován za největšího mořského krokodýla všech dob. Jeho lebku a další kosti našli na Sahaře vědci z Boloňské univerzity v čele s profesorem Federicem Fantim. Analýzou kostí se zjistilo, že v dnešním Tunisku žil tento tvor před nějakými 130 miliony let. Tehdy se na místě Sahary rozprostíralo moře.

Ostatky gigantického krokodýla

Přes svou velikost byl Machimosaurus velmi podobný dnešním krokodýlům. Měl jen jinou, poněkud rovnější přední část lebky. Živil se mořskými želvami, rybami a mršinami. Byl na samém vrcholu potravního řetězce, ohrozit ho nemohl nikdo. "Průzkumem jeho lebky jsme zjistili mimořádnou sílu skusu jeho čelistí. Bez problémů rozdrtil krunýř velkých mořských želv," říká Fanti.  Pozůstatky machimosaurů byly nalezeny v Evropě i Severní Americe, což dokládá, že šlo o velmi rozšířený druh.

Nebyl však největším krokodýlem vůbec. Ve sladkých vodách žil dvanáctimetrový Sarcosuchus imperator. Obluda jako z hororu, která obývala řeky a laguny před 110 miliony let. Jejich potomci jsou dnešní krokodýli, jeden z nejstarších živočišných druhů na světě. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 01. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu