válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové objevili na Kolínsku studnu z doby kamenné

Archeologové objevili na Kolínsku studnu z doby kamenné
Zdroj: www.cestyarcheologie.cz
+ 8 fotek+ 9 fotek

Středočeští archeologové odhalili na okraji obce Velim na Kolínsku pozůstatky studny, kterou před více než sedmi tisíci lety používali první zemědělci usídlení na našem území. Studna byla součástí neolitické vesnice, jejíž části archeologové od roku 2006 postupně odkrývají.

Irena Gruberová 16. dubna 2016

V rámci výzkumu bylo prozatím odkryto 19 dlouhých domů datovaných do jedné fáze kultury s lineární keramikou. Půdorysy těchto domů se navzájem nepřekrývají a naznačují, že zde osídlení existovalo jen v rámci několika málo generací. Naskýtá se nám tak výjimečná příležitost zkoumat každodennost života prvních zemědělců v Čechách,“ říká vedoucí výzkumu Tomáš Chlup.

V blízkosti jednoho z dlouhých domů narazili archeologové na objekt, o jehož nálezu ani nesnili. Jedna z jam, považovaná nejprve za zásobní jámu, byla zaplavena spodní vodou. Po náročném vyzvednutí dochovaných organických materiálů se ukázalo, že jde o studnu. Voda zakonzervovala mimo jiné také nádobku z březové kůry, kusy dubových trámů, tvořících konstrukci studně, či polovinu nádobky na vodu s dochovaným útržkem provázku. Jedná se o unikátní nález, neboť studen z této doby bylo ve střední Evropě dosud objeveno jen několik málo.

Veškeré nálezy budou v nejbližší době podrobeny mnoha archeologickým a přírodovědným analýzám a nepochybně přinesou mnoho nových a vzrušujících informací o tom, jak se na Kolínsku žilo našim nejstarším zemědělcům.

Další články

Zavří­t reklamu