V Anglii byl objeven velký vikingský tábor o velikosti města.

V Anglii byl objeven velký vikingský tábor o velikosti města. | zdroj: ancient-origins.net


Archeologové objevili dávný tábor Vikingů, odkud se chystali ovládnout Anglii

TÉMATA: vikingové | archeologie | nálezy | anglie

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 05. 2017 | 09:15

V Torksey na břehu řeky Trent v anglickém hrabství Lincolnshire byl objeven tábor, který zde kdysi vybudovali Vikingové. Tisíce Vikingů, zejména válečníků, se zde chystalo na své válečné výboje.

Hlavním posláním základny byla ale oprava lodí. Tábor byl cosi jako velká loděnice. Samozřejmě to byl také významný obchodní bod, Vikingové se tu věnovali i řemeslům a výrobě. Složení obyvatel bylo pestré, převažovali válečníci, ale nechyběly mezi nimi ani ženy a děti.

David Hadley ze Sheffieldské univerzity k tomu říká: "Byl to opravdu velký tábor. Byl větší než mnohá okolní města. Jeho rozloha byla 55 hektarů."

V místě bylo nalezeno množství předmětů, na 300 z nich sloužilo jako součásti her, což ukazuje, že místní obyvatelé si krátili čas hraním. To platilo zejména o dětech. Mezi nálezy byly i stříbrné a zlaté ingoty. V táboře se tedy také nepochybně tavilo a odlévalo uloupené zlato a stříbro. Byly tu nalezeny mince včetně stovky zlatých arabských mincí, což je opět doklad, že obchodní styky Vikingů sahaly mimořádně daleko.

Vědci z univerzity v Yorku nyní pracují na vývoji počítačové animace, která umožní lidem projít se virtuálně po tomto rozhlehlém táboře. Lidé si tak budou moci na vlastní oči prohlédnout to, jak vypadal každodenní život Vikingů v takto velkém táboře. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 05. 2017 | 09:15

Zavří­t reklamu