válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové objevili dávnou svatyni, král v ní nechal postavit záchod

Archeologové objevili dávnou svatyni, král v ní nechal postavit záchod
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 3 fotky+ 4 fotky

Archeologové objevili ve starověkém izraelském městě Tel Lachiš základy svatyně se dvěma oltáři. Ovšem v jejím rohu stál záchod. Úmyslně ho tam postavil král Chizkijáš.

Tomáš Chalupa 30. září 2016

Svatyně je stará 2800 let a měla podle archeologů šest místností. Na jejích stěnách byly znázorněny výjevy z běžného života v kdysi rušném městě Tel Lachiš. V rozích hlavní místnosti stály dva zdobené oltáře. Ty však byly poškozeny a ozdoby z nich odstraněny. Podle všeho to měl na svědomí judský král Chizkijáš (727-698 př. n. l.), o kterém se zmiňuje i Starý zákon.

Chizkijáš byl náboženským reformátorem – potíral uctívání model a potlačoval nejrůznější náboženské sekty, kterých byla Palestina v 8. století před Kristem plná. Sliboval ničit posvátné trůny a oltáře. A zřejmě přesně to udělal se svatyní. Kromě toho, že ji poškodil, jako vrchol jejího znesvěcení umístil do jejího rohu záchod. Přestože záchod znesvětil svatyni, podle všeho nebyl nikdy používán. Jako symbol a pohana svatého místa to však stačilo.

Tel Lachiš byl jedním z nejdůležitějších měst hned po Jeruzalémě. Archeologové už zde provádějí výzkumy mnoho let a podařilo se jim odkrýt množství staveb i předmětů. Kamenný záchod v poškozené svatyni však byl pro ně překvapením. Tento nález dokládá, že biblický text o Chizkijášovi mluvil pravdu. Skutečně bořil posvátné trůny a navíc je nahrazoval záchody.

Další články

Zavří­t reklamu