válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové našli ztracenou britskou ponorku HMS Urge

Archeologové našli ztracenou britskou ponorku HMS Urge
Zdroj: warhistoryonline.com

HMS Urge zmizela 27. dubna roku 1942 poblíž Malty. Potopila se poté, co najela na německou minu, když vyplouvala z ostrova. Vrak byl nyní objeven v hloubce 108 metrů. Doposud se přesně nevědělo, kde Urge vlastně leží, přestože přibližná lokalita byla známá.

Tomáš Chalupa 21. listopadu 2019

Stavbu Urge financovalo z větší části velšské město Bridgend, které se stalo jejím patronem. Na její palubě bylo tehdy nejen standardních 32 členů posádky, ale dalších 11 lidí včetně novinářů.

Kariéra Urge byla velmi úspěšná. Pod velením kapitána EP Tomkinsona se jí podařilo potopit množství obchodních lodí, ale úspěšně napadla také italský lehký křižník Giovani delle Bande Nere, který poslala ke dnu. Rovněž zasáhla torpédy moderní italskou bitevní loď Vittorio Venetto, kterou ale jen poškodila. Po 20 misích zakotvila Urge na Maltě, která ale v té době byla doslova obležena italskými a německými silami. Bylo rozhodnuto, že všechny ponorky z ostrova odplují. Právě to se stalo Urge osudným, protože moře kolem ostrova bylo plné min a jedna z nich ukončila její plavbu.

Tým profesora Timmyho Gambina z katedry mořské archeologie na Maltské univerzitě se pustil do hledání vraku Urge, což se jim skutečně pomocí sonaru po nějaké době podařilo. Nalezli vrak ponorky, který měl zcela zjevně těžce poškozenou příď. Celá příďová sekce ponorky byla téměř oddělena od trupu. To způsobilo velmi rychlé potopení ponorky, což znemožnilo komukoliv z posádky se zachránit.

O nálezu bylo informováno britské ministerstvo obrany, které potvrdilo, že jde skutečně o Urge. Vrak je nyní podle práva považován za válečný hřbitov a vztahuje se na něj maltská legislativa. Maltská vláda už zařadila vrak na seznam chráněných válečných památek a hřbitovů. Na rok 2020 je maltskou vládou plánována vzpomínková akce u příležitosti 78. výročí potopení ponorky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu