Zákop byl opravdu velký a mohlo se do něj vlézt až 500 mužů.

Zákop byl opravdu velký a mohlo se do něj vlézt až 500 mužů. | zdroj: Daily Mail


Archeologové našli zachovalý zákop z 1. světové války. Bylo v něm i 21 mrtvých vojáků z Rakouska-Uherska

TÉMATA: první světová válka | francie | archeologie

user-avatar

Simona Knotková

15. 10. 2016 | 10:00

Pompeje západní fronty - tak přezdívají archeologové zákopu, který našli u francouzského městečka Carspach. Díky blátě a absenci vzduchu a světla se zde v obstojném stavu zachovalo množství předmětů. Nalezena byla také těla vojáků v přesných pozicích před svou smrtí.

Devadesát metrů dlouhý tunel, nacházející se v hloubce pěti metrů, zasypala 18. března 1918 francouzská bomba. Vzala s sebou i životy 34 vojáků rakousko-uherského 94. pěšího pluku, v němž vedle českých Němců sloužili i Češi z Turnovska. Někteří z nich byli vykopáni krátce po tragédii, zbylí byli z důvodu bezpečnosti zanecháni v zemi. Tedy až do doby, než je objevila skupinka francouzských archeologů.

"Je to trochu jako v Pompejích, v sekundě se všechno zhroutilo. Stejně jako tam jsme i tady našli těla v momentě jejich smrti. Někteří z mužů seděli na lavičce, jiný leželi. Jeden z vojáků byl ve fetální pozici a padal ze schodů," sdělil Michael Landolt, vedoucí archeologické výpravy. Na místo se zaměřili kvůli plánované výstavbě silnice.

Kromě lidských pozůstatků zde bylo nalezeno ale i množství předmětů včetně vinných lahví, novin, peněženek, brýlí, zbraní či pouzder na cigarety. "Zřícený zákop byl plný hlíny. Díky absenci vzduchu, světla a vody zůstaly předměty zachované. Kovové věci pokrývala rez, dřevo bylo v dobrém stavu a dokonce jsem našli noviny, které se stále daly číst. Zachovala se rovněž i kůže, stále byla pružná," říká Landolt.

Mezi nalezenými těly byl například dvacetiletý mušketýr Martin Heidrich, dvaadvacetiletý vojín Harry Bierkamp či sedmatřicetiletý nadporučík August Hutten. Ostatky byly vráceny pozůstalým rodinám, v případě, že se nenašly, byly pohřbeny na válečném hřbitově v Illfurthu.

 

user-avatar

Simona Knotková

15. 10. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu