válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové našli v Uherském Brodě dětské hračky ze středověku

Archeologové našli v Uherském Brodě dětské hračky ze středověku
Zdroj: www.slovackemuzeum.cz
+ 1 fotka+ 2 fotky

Předposlední den archeologického výzkumu v Uherském Brodě přinesl obrovské překvapení. U vstupu do suterénu středověkého domu narazili archeologové na zcela unikátní soubor dětských hraček.

Irena Gruberová 24. září 2015

„Nejzajímavější je velmi zachovaná keramická soška mužské postavy s realisticky vyobrazenou tváří, účesem i oděvem. Postava sedí na osedlaném koni,“ informoval vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea v Uherském Hradišti Tomáš Chrástek.

Kromě sošky se podařilo objevit i soubor skleněných a hliněných kuliček či drobných nádob a miniaturu přeslenu, které také sloužily jako dětské hračky.

Fragment sošky s hlavou

Fragment sošky s hlavou

Podle Chrástka jsou zmíněné nálezy unikátní. „Figurální keramické plastiky se na Moravě nalezly v Uherském Hradišti, Brně či Mikulčicích, ale ve srovnání s dalším archeologickým materiálem se však objevují jen výjimečně, stejně jako další předměty, které lze interpretovat jako dětské hračky,“ vysvětlil Chrástek.

Na celé věci je pikantní to, že k objevu došlo až v závěru výzkumu, který se oproti plánovému termínu prodloužil o téměř dva týdny. „Práce měla být ukončena již 6. září. Jen díky vstřícnosti, otevřenosti, součinnosti a financování prováděného výzkumu investorem této stavby Ctiradem Macháčkem z Uherského Brodu dnes můžeme označit tento nález za unikátní,“ upozornil Chrástek.

Archeologický průzkum na křižovatce ulic Komenského a U Sboru v Uherském Brodě

Archeologický průzkum na křižovatce ulic Komenského a U Sboru v Uherském Brodě

Křižovatka ulic Komenského a U Sboru, kde průzkum probíhal, ukrývala vedle hraček i další poklady.

„Celkem se podařilo objevit 39 zahloubených objektů a více jak tři desítky kůlových jam. Naleziště bylo bohaté na soubory keramických fragmentů i celých nádob, zvířecí kosti, kamenné brousky, zlomky skla a množství železných předmětů, například hřeby, nože, podkovy, lopata nebo třmen. Z méně obvyklých nálezů lze také vyzdvihnout např. zlomky mořských lastur či několik drobných předmětů z barevných kovů, jako jsou korálky, špendlíky či knoflíky,“ uvedl archeolog Jaroslav Bartík.

Archeologové Slováckého muzea letos zažívají úspěšný rok. Před nálezem hraček našli u silnice mezi Uherským Ostrohem a Hlukem keramiku a mazanice z období neolitu a v Uherském Hradišti odhalili torzo středověké hradby s výdřevou koryta kanalizační výpusti a kompletně zachovaného zlatého křížku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu