válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové našli v Turecku masový hrob z období antického Říma

Archeologové našli v Turecku masový hrob z období antického Říma
Zdroj: ancientpages.com

Masový hrob objevili archeologové při průzkumu pozůstatků antického města Parion. To bylo kdysi součástí Římského impéria, dnes se nachází na území Turecka. V hrobě leží pozůstatky nejméně 24 lidí.

Tomáš Chalupa 4. října 2017

Předtím, než se stal Parion součástí Římské říše, byl obýván Řeky. Jeho jméno odkazuje k trojskému princi Paridovi. Město je staré 3000 let, v roce 188 našeho letopočtu ho obsadili Římané a připojili k impériu. Stalo se z něj významné obchodní centrum se dvěma přístavy.

Mezi pozůstatky byla i kostra dítěte, jinak šlo o dospělé osoby. Podle archeologů šlo o Římany, zřejmě příslušníky vyšších vrstev. Těla byla položena do několika oddělených hrobek, v jedné z nich bylo nalezeno 15 lebek, zatímco těla byla pohřbena vedle nich. Kromě těl byly nalezeny i předměty, které byly nejspíše dary mrtvým, které si s sebou měli vzít do říše mrtvých. Byly to nejrůznější nádoby, amfory, talíře i strigil, což byla ve starověku používaná speciální škrabka na očistu mrtvých těl.

Celá oblast s hrobkami musela být kvůli nálezům uzavřena, aby se předešlo jejich poškození. Vědci nyní hodlají všechny kostry přemístit a přiští rok je podrobit důkladné analýze. Pak se možná dozvíme, co přesně byli tito lidé zač a proč byli pohřbeni tímto způsobem.

Další články

Zavří­t reklamu