válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové našli v tajném tunelu pod pyramidou v Teotihuacanu kapalnou rtuť. Dovede je ke královské hrobce?

Archeologové našli v tajném tunelu pod pyramidou v Teotihuacanu kapalnou rtuť. Dovede je ke královské hrobce?
Zdroj: japantimes
+ 7 fotek+ 8 fotek

Archeologové jsou možná o krok blíže k odhalení záhady starověkého města Teotihuacan v Mexiku. V tunelu pod Pyramidou opeřeného hada objevili velké množství kapalné rtuti, což naznačuje, že se někde poblíž nachází pohřební komora, možná přímo hrobka samotného vladaře Teotihuacanu!

tyrion 28. dubna 2015

„Je to něco, co nás naprosto překvapilo,“ prohlásil mexický archeolog Sergio Gómez, jehož tým od roku 2008 provádí vykopávky hluboko pod Pyramidou opeřeného hada. Zatím není jasné, k čemu obyvatelé města Teotihuacanu rtuť používali, zjevně však ne ke stavbě pyramid. Ačkoliv se našla i na jiných archeologických nalezištích Střední Ameriky, zejména v ruinách mayských staveb, šlo v té době o jistou raritu. S největší pravděpodobností hrála rtuť významnou roli v rituálech díky tomu, jak uměla odrážet světlo. V mezoamerické tradici sloužily reflexní plochy, jako například zrcadla, coby vstupní brány do nadpřirozených světů. Podle Gómeze mohla stříbrolesklá rtuť v představách Mezoameričanů symbolizovat řeku Styx, která vtékala do podsvětí a po níž byli nebožtíci převáženi do říše mrtvých. Někteří archeologové proto věří, že přítomnost rtuti v podzemí může signalizovat, že se někde poblíž nachází dosud nenalezená hrobka neznámého krále Teotihuacanu. „Ještě je to velmi nejisté, ale všichni jsme napjatí,“ přiznává americký archeolog George Cowgill.

Tunel byl před 2 000 lety neprodyšně uzavřen a teprve v roce 2003 se jej podařilo otevřít.

Tunel byl před 2 000 lety neprodyšně uzavřen a teprve v roce 2003 se jej podařilo otevřít.

Před archeology ještě leží spousta práce, kterou zdržuje vysoká vlhkost a blátivost terénu. K těmto nepříznivým podmínkám se nyní přidala i hrozba poleptání a otravy rtutí. Gómezův tým však doufá, že vykopávky dokončí ještě do října letošního roku. V tunelu, který je starý 1 800 let, zatím odkryli tři malé komory a vykopali zde řadu zajímavých artefaktů včetně kamenných soch, kvalitních šperků, obrovských lastur a 300 kovových koulí o průměru od dvou do 25 centimetrů, o kterých se neví, k čemu sloužily.


Teotihuacan, které Aztékové pojmenovali Městem bohů, bývalo kdysi centrem kultury a obchodu starověké Mezoameriky a svou velikostí (31 km2) předčilo i věhlasný Řím. V době jeho rozkvětu mezi lety 100 až 700 zde žilo okolo 200 000 lidí, než náhle neznámo proč a neznámo kam zmizeli. Toto město stále halí rouška tajemství, neboť neznáme původ, jazyk ani písmo této kultury, ani kdo tu vládl. Podle mexické archeoložky Lindy Manzanilly to možná nebyl jeden vladař, ale spíše nějaká rada moudrých, soudě podle absence královského paláce i maleb, které by zpodobňovaly krále. Dosud však archeologové prozkoumali pouhých pět procent z celkové plochy Teotihuacanu.
Ulice mrtvých, Teotihuacan, Mexiko

Ulice mrtvých, Teotihuacan, Mexiko

Související články

Další články

Zavří­t reklamu