válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové našli v Londýně za tři dekády desítky lebek, zřejmě patřily popraveným

Archeologové našli v Londýně za tři dekády desítky lebek, zřejmě patřily popraveným
Zdroj: atlasobscura.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Od osmdesátých let probíhají vykopávky na různých místech Londýna. Za tu dobu bylo objeveno 39 lebek, kterým chybí tělo. Podle archeologů jde o popravené římské válečné zajatce.

Tomáš Chalupa 13. března 2019

Jde skutečně o samostatné lebky, žádné předměty ani další části těla u nich nebyly nalezeny. Lebky byly záměrně odděleny a uloženy samostatně. Podle archeologů pocházejí z dob, kdy na Britských ostrovech vládli Římané. Lebky patří mužům od 18 do 35 let věku. Mají vyražené zuby, některé i zlomeniny nebo jiná zranění. Všechny ale nesou znaky velkého poranění v oblasti krční páteře, což je neklamný znak, že tito lidé byli popraveni.

Podle všeho to byli Římané, které popravili nebo rituálně zabili bojovníci patřící k Boudicce. Boudicca byla manželkou krále Icenů Prasutaga. Ten ale zahynul a po jeho smrti se vlády ujala sama Boudicca. Ta sjednotila i další keltské kmeny a vedla v jejich čele rebelii proti Římu.

Římané byli na počátku povstání poráženi, 70 tisíc jich zahynulo, byla rozdrcena jejich 9. legie. Pak ale přišly posily v čele s Gaiem Suetoniem Paulinem a ten povstání potlačil. Boudicca se raději zabila, než by padla do římských rukou.

Lebky jsou zřejmě z období, kdy Boudicca a její vojska vítězila. Existuje ale ještě odlišná teorie. Podle ní jde o ostatky z místního římského hřbitova, který byl zaplaven při záplavách, a těla odnesly proudy vody. Jak narážela na kameny, postupně se kostry rozpadaly a docházelo také k různým proražením lebek a dalším znakům připomínajícím zranění. Zastánci této teorie tvrdí, že karbonová analýza neodpovídá době, kdy Boudicca napadla římské ležení Londinium. Která verze je pravdivá, se nedá v tuto chvíli stoprocentně určit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu