válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové našli v lodi bájné orichalkum, prý pochází z Atlantidy

Námořní archeologický tým objevil u pobřeží Sicílie poblíž města Gela 2600 let starý vrak lodi, ve kterém našli 39 kovových ingotů. Vědci tvrdí, že loď plula z bájné Atlantidy a že slitky jsou bájné orichalkum.

Tomáš Chalupa 11. ledna 2015

Je to už pátá loď nalezená poblíž Gely. Námořní archeologové mají o tuto oblast mimořádný zájem. Nyní zřejmě přišli na něco opravdu významného, jak tvrdí například profesor Sebastiano Tusa: „Slitky jsou podle všeho mýtické a mimořádně cenné orichalkum. Byly vyrobeny ze slitiny zinku a mědi se stopami niklu, olova a železa. Nic podobného nebylo nikdy předtím nalezeno.“

Orichalkum je známo pouze ze starověkých textů, doposud jej nikdo nenašel. Je významně spojováno s bájnou Atlantidou. Pokud se potvrdí, že slitky jsou skutečně orichalkum, pak by významně stouply i šance, že Atlantida skutečně existovala. O orichalku se zmiňuje například Platón ve svých dialozích, kde popisuje Atlantidu jako zářící rudým světlem kovu, ze kterého byly postaveny budovy. Tím kovem je myšleno právě orichalkum.

Orichalkum bylo na tehdejších trzích mimořádně cenné a jediná možnost, jak jej koupit, bylo vyvážit jej zlatem. Vědci ovšem o existenci orichalka, stejně jako Atlantidy, nejsou zcela přesvědčeni. Atlantidu se nepodařilo objevit, zastánci její existence tvrdí, že toto město zmizelo pod hladinou kvůli tsunami nebo zemětřesení. Podobný osud stihl například také velký egyptský přístav Héraklion, který je nyní rovněž celý pod vodou. Atlantida měla být hlavní námořní velmoc ve Středomoří. Rozvinutá civilizace měla ovládat mnohé technologie, které byly ostatním městským státům nebo říším neznámé. Orichalkum bylo jednou z nich. Pokud se nyní týmu profesora Tusy podařil skutečně najít tuto bájnou látku, mohl by skeptiky přesvědčit, že Atlantida ležá stále někde pod hladinou moře.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu