válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové našli v kalifornské poušti hlavu Sfingy, kde se tam vzala?

Archeologové našli v kalifornské poušti hlavu Sfingy, kde se tam vzala?
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Nález Sfingy, tedy přesněji její hlavy, uprostřed kalifornské pouště, by byl archeologickou senzací a vedl by k mnoha spekulacím. Jenže kvůli téhle Sfinze se učebnice historie přepisovat nebudou. Jde totiž o filmovou kulisu.

Tomáš Chalupa 14. prosince 2017

V dunách pouštní oblasti Guadalupe-Nipomo byla týmem kalifornských archeologů nalezena hlava Sfingy. Její rozměry jsou 1,6 x 1x 2,6 metrů a váží 136 kilogramů, jde tedy o poměrně velký artefakt. Nejde o pozůstatek dávných neznámých civilizací, ale o filmovou kulisu. Tu po sobě zanechal v roce 1923 legendární filmař Cecil DeMille, který zde natáčel velkofilm The Ten Commandments, tedy Desatero přikázání. Byly to právě paměti tohoto filmaře, které vedly archeology na místo, kde mělo stát filmové Město faraonů. Hlava je ve výborném stavu, není nijak zásadně poškozená, dokonce se na ní dochoval původní nátěr.

DeMille byl průkopníkem filmu. Než natočil pompézní Desatero přikázání, soustředil se spíše na společenské komedie. Své filmy si vždy produkoval sám a byl až do 40. let nejúspěšnějším režisérem Hollywoodu. Dokonce sáhl k několika dotazovacím akcím, kdy u publika zjišťoval, jaké filmy se jim líbí, a uzpůsoboval tomu výběr témat. Jako jeden z prvních odhalil potenciál rozhlasu a začal produkovat rozhlasové hry pro Lux Radio Theotre of Air. Přestože šlo o velmi lukrativní smlouvu v hodnotě 100 000 dolarů, DeMille ji rychle ukončil. Odmítl totiž zaplatit poplatek jeden dolar americké asociaci rozhlasových umělců. Založil také společnost, na jejíchž základech vzniklo slavné Paramount Pictures. Zemřel v roce 1959.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu