válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové našli v Izraeli prastarou megalopolis

Archeologové našli v Izraeli prastarou megalopolis
Zdroj: livescience.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Neznámé velké prastaré město našli archeologové severně od Tel Avivu. Město je staré 5000 let a žilo v něm kolem 6000 obyvatel. To z něj dělalo něco jako New York doby bronzové.

Tomáš Chalupa 15. listopadu 2019

Vykopávky probíhaly v oblasti zvané En Esur v údolí Vádí Ara, 57 kilometrů severně od Tel Avivu. Archeologický výzkum se zde provádí už několik let a je součástí projektu stavby nové dálnice. Ta se ale nejspíš hned tak nepostaví, protože archeologové našli něco opravdu mimořádného.

Nalezené pozůstatky města ukazují, že jde o jedno z největších měst doby bronzové na území Izraele. Město dokonce mělo své vlastní opevnění v podobě vysoké zdi, což v době bronzové nebylo zdaleka běžné.

Kromě samotného města našli archeologové nepřeberné množství nejrůznějších nádob, nástrojů a dalších předmětů. Byl také objeven chrám s kamennou nádrží, která sloužila k uchovávání vody zřejmě pro náboženské rituály. Město jako celek je velmi sofistikovaně a na svou dobu moderně postavené.

„Je to velké město – megalopolis v kontextu doby bronzové. Žily zde tisíce obyvatel, kteří se živili zemědělstvím nebo obchodem s různými regiony v okolí nebo dokonce jinými říšemi,“ stojí v tiskové zprávě vydané k tomuto nálezu.

Ve městě byly nalezeny nástroje pocházející z Egypta, což ukazuje na velký obchodní záběr tohoto osídlení.

Plány na stavbu dálnice musely být kvůli vykopávkám přehodnoceny a nově se uvažuje o vybudování nadjezdu, aby bylo prastaré město ochráněno.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu