válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové našli v Izraeli nejstarší sklářské pece, kde se vyrábělo nazelenalé sklo

Archeologové našli v Izraeli nejstarší sklářské pece, kde se vyrábělo nazelenalé sklo
Zdroj: timesofisrael.com

Fascinující nový archeologický objev potvrzuje, že severní Izrael býval ve starověku něčím, čím je dnes kalifornské Silicon Valley. Archeologové tam narazili na pozůstatky velké sklářské produkce ze 4. století.

Irena Gruberová 28. dubna 2016

Podle archeologů jde o nejstarší dosud nalezenou sklárnu v zemi. Její nález dokazuje, že Judsko bylo jedním z největších producentů skla ve starověku.

„Odkryli jsme části podlahy, kousky glazovaných cihel ze zdí a stropu pecí a čisté úlomky surového skla,“ uvedl Abd al-Salam Sa‘id, pracovník Úřadu pro izraelské památky. „Úplně nás zachvátilo nadšení, když jsme si uvědomili, o jak významný nález se jedná,“ dodal.

Místo nálezu u nové železniční trati.

Místo nálezu u nové železniční trati.

O produkci skla v někdejší římské provincii Palestině se zmiňují historické prameny. Z nich se lze dozvědět, že údolí Akko bylo v římských dobách proslulé vynikající kvalitou zdejšího písku, která jej činila navýsost vhodným pro výrobu skla. Výnos, jímž císař Dioklecián stanovil na konci 3. století nejvyšší ceny prodejního zboží, uvádí i judské nazelenalé sklo. Zhruba půl kilogram skla stál 13 denárů a obyčejné skleněné poháry a nádoby byly ceněné na 20 denárů za jednu libru. Ještě donedávna však vědcům chyběl archeologický důkaz o existenci skláren v Judsku. „Nyní poprvé se našly pece, kde se vyráběl surový materiál používaný na výrobu sklářského zboží,“ poznamenala Yael Gorin-Rosenová z Úřadu pro izraelské památky.

Kousky judského skla typického svým nazelenalým zabarvením.

Kousky judského skla typického svým nazelenalým zabarvením.

Devadesát procent surového skla, které se v římské říši zpracovávalo, pocházelo z Egypta a Izraele. Díky nízkému obsahu železa byla kvalita pobřežního písku obzvlášť vhodná pro sklářskou produkci. Za svůj nazelenalý odstín vděčí judské sklo uhličitanu sodnému, který se dovážel z Egypta. Judské sklo sice nebylo tak špičkové jako čisté sklo z egyptské Alexandrie, ale svou kvalitou předčilo mnohé jiné sklárny. Speciálně se používalo na výrobu okenních tabulí.

V žádném případě se však nejedná o nejstarší sklárnu na světě. Tou je zatím nález z roku 2005 v nilské deltě, který dokazuje, že sklo se ve starověku vyrábělo už 1250 let před naším letopočtem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu