válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové našli ostatky polských jeptišek, které zavraždili vojáci Rudé armády

Archeologové našli ostatky polských jeptišek, které zavraždili vojáci Rudé armády
Zdroj: Ústav národní paměti

Tým archeologů objevil pozůstatky sedmi jeptišek, které byly zavražděny sovětskými vojáky. O masakru se badatelé dozvěděli díky historickým dokumentům.

Simona Knotkova 19. března 2021

O objevu informoval širokou veřejnost Ústav národní paměti, který se zabývá zločiny nacismu a komunismu. Jeho pracovníci vycházeli z historických dokumentů z roku 1945, které popisovaly vraždu sedmi představitelek Řádu sv. Kateřiny. Ženy padly za oběť lynči, který po vpádu do Polska rozpoutala Rudá armáda. Kromě duchovních osob sovětští vojáci povraždili, zajali nebo deportovali členy polské milice, vojáky či civilisty.

Thumbnail # Zapomenutý příběh polských jeptišek, které znásilnili a oplodnili sovětští vojáci
Mohlo by Vás zajímat:

Zapomenutý příběh polských jeptišek, které znásilnili a oplodnili sovětští vojáci

Výkopové práce archeologové započali v červenci 2020 v Gdaňsku, kde sídlila jedna z nemocnic obsluhovaných sestrami. Zde našli pozůstatky sestry Charytyny (Jadwiga Fahl). V říjnu pokračovali v Olštýnu, kde vykopali pravděpodobné kostry dalších tří sester – Generosy (Maria Bolz), Krzysztofory (Marta Klomfass) a Liberie (Maria Domnik).

Pro dokončení projektu se tým na konci loňského roku přesunul do Ornety a tamního obecního hřbitova. Zde odkryl ostatky zbývajících tří jeptišek – sestry Rolandy (Maria Abraham), Gunhildy (Dorota Steffen) a Bony (Anna Pestka).

Thumbnail # Vědci rozluštili tajemné psaní, které napsala jeptiška posedlá ďáblem
Mohlo by Vás zajímat:

Vědci rozluštili tajemné psaní, které napsala jeptiška posedlá ďáblem

Archeologové zavražděné řeholnice identifikovali podle pohlaví a stáří koster. Na místech, kde byly pohřbeny, objevili také jejich osobní předměty, mezi které patřily růžence, kříže nebo medailonky s podobiznami svaté rodiny. Totožnost jeptišek definitivně potvrdí DNA analýza, která aktuálně probíhá v Ústavu forenzní medicíny v Gdaňsku.

Způsob, jakým se sovětští vojáci s ženami (i pacienty nemocnic) vypořádali, byl podle badatelů obzvláště krutý. Kosterní pozůstatky odkazovaly na četná poranění. O těžkém osudu hovoří i dochované materiály. Sestra Krzysztofora kupříkladu skončila po dlouhém boji s rudoarmějcem s vydloubanýma očima, vyříznutým jazykem a se šestnácti bodnými ranami bajonetem. Sestra Rolanda měla zase tak zmrzačený obličej, že ji nešlo ani poznat.

Thumbnail # Jeptiška předstírala vlastní smrt, aby mohla utéct z kláštera
Mohlo by Vás zajímat:

Jeptiška předstírala vlastní smrt, aby mohla utéct z kláštera

Po DNA rozboru by se všechny řeholnice měly dočkat blahořečení.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu