válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové našli v Argentině zbytky nacistického úkrytu. Místní tvrdí, že se v džungli skrývala Hitlerova pravá ruka Bormann

Archeologové našli v Argentině zbytky nacistického úkrytu. Místní tvrdí, že se v džungli skrývala Hitlerova pravá ruka Bormann
Zdroj: thetimes.co.uk

Přední nacističtí pohlaváři chtěli po válce zmizet do Argentiny a dalších jihoamerických zemí. Některým se to podařilo. Archeologové nyní našli důkaz, že svůj útěk dlouho plánovali a dokonce si v Argentině vybudovali úkryt.

Tomáš Chalupa 24. března 2015

Tým archeologů pátral v hluboké džungli poblíž hranicí s Paraguayí a nalezl rozvaliny kamenného úkrytu. Uvnitř byly německé mince, porcelán a na stěnách visely nacistické symboly. „Nemůžeme zatím najít žádné vysvětlení, proč někdo vybudoval tohle místo. Bylo to jistě nesmírně drahé, protože úkryt stojí na velmi těžko dostupném místě,“ říká šéf výzkumného týmu Daniel Schavelzon.

Schavelzon z univerzity v Buenos Aires strávil už dva měsíce průzkumem pralesů v regionu Teyu Cuare. V místní komunitě se vyprávěl příběh, že zde měl někde dům Martin Bormann, pravá ruka Adolfa Hitlera. Chtěl si tak zajistit bezpečný úkryt, když bylo jasné, že válka je prohraná. Jenže Schavelzon nesouhlasí. „Zatím pro to nemáme žádný důkaz a jde spíš o lidovou legendu než o pravdivou informaci,“ říká Schavelzon. Ovšem přesto není legenda úplně lichá. Úkryt možná nepostavil Borman, ale jiným vrcholným nacistům měl sloužit zcela určitě. „Existují důkazy, že někdy od poloviny války začali Němci plánovat stavbu bezpečných úkrytů na odlehlých místech, jako byly pouště, hory, útesy nebo hluboké džungle, přesně jako je tento,“ tvrdí Schavelzon.

V úkrytu nalezeném Schevalzonem se dalo pohodlně a nepozorovaně žít, navíc se úkryt dal i dobře bránit. Do Paraguaye to je jen deset minut cesty, takže útěk do jiného státu byl velmi lehce možný. Přesto má tvrzení o úkrytu jeden podstatný háček. Mnoho nacistů do Argentiny po válce uteklo a rozhodně se nemuseli skrývat v bunkrech někde v džungli. Naopak žili pohodlný a pokojený život na veřejnosti. Argentina byla nacistům po válce nakloněna a představovala pro ně doslova zemi zaslíbenou. Odhaduje se, že zde skončilo na 5 000 nacistů, mezi nimi například Adolf Eichmann nebo Josef Mengele. Vše probíhalo za posvěcení prezidenta Juana Perona. Proč by tedy někdo pracně stavěl úkryt někde v džungli, když mohl pohodlně žít třeba v Buenos Aires? Schavelzon říká, že to bude vyžadovat další výzkum, aby bylo možné na všechny podobné otázky odpovědět.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu