Pozůstatky lidí staré 13 000

Pozůstatky lidí staré 13 000 | zdroj: independent.co.uk


Archeologové našli oběti nejstarší války světa, proběhla před 13 000 lety

TÉMATA: archeologie | objevy | afrika | pravěk

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 08. 2015 | 14:00

Pozůstatky lidí, kteří zahynuli během válečného konfliktu, našli archeologové v severním Sudánu na břehu Nilu. Jsou staré 13 000 let a jde tak o nález odkazující na nejstarší ozbrojený konflikt na světě. Byl to konflikt o zdroje a stály proti sobě dvě odlišné rasy.

Francouzští archeologové ve spolupráci s Britským královským muzeem zkoumali tucty koster lidí, z nichž většina byla zabita šípy s pazourkovou špičkou. Nálezy koster zabitých lidí v této oblasti nejsou výjimečné a k prvním došlo už v roce 1964. Tehdy americký archeolog Fred Wendorf našel hřbitov, ale ostatky nikdy nebyly zkoumány za pomoci moderních technologií. Právě ty, které jsou dostupné dnes, odhalily, že lidé zemřeli násilnou smrtí v boji.

O průběhu samotného boje je zatím známo jen málo. Mezi mrtvými jsou nejen muži, ale i ženy a děti. Ti byli zabiti nepřátelskými lučištníky a poté pohřbeni svými vlastními lidmi. Zatím se ví velmi málo o mrtvých lidech, kromě toho, že to byli předchůdci dnešních afrických černochů. O útočnících není známo prakticky nic. Pravděpodobně šlo o konflikt mezi dvěma rasami druhu Homo Sapiens  - severoafrickým a subsaharským. Měli odlišnou stavbu těla a používali jinou řeč. Bojovali nejspíš o přírodní zdroje.

Co nález desítek mrtvých těl zabitých v boji vlastně znamená? Válka k lidstvu patří odnepaměti, říká se. Nyní vidíme, že ono „odnepaměti“ může znamenat opravdu velmi dávnou dobu. Dalším zajímavým faktem je, že spolu válčily dvě odlišné rasy. Nešlo o boj nějakých dvou kmenů, ale o rozdílné kultury, které se střetly ve vyhlazovacím boji. „Ušetřen nebyl nikdo. Ani ženy ani děti. Polovina lidí na hřbitově jeví známky násilné smrti,“ říká Renee Friedmanová, americká egyptoložka. Vypadá to, že první rasové a vyhlazovací války se podle všeho vedly už na samém úsvitu lidstva.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 08. 2015 | 14:00

Zavří­t reklamu