válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové našli náhodou vchod do tunelu, kde došlo za války ke katastrofě

Archeologové našli náhodou vchod do tunelu, kde došlo za války ke katastrofě
Zdroj: Wikimedia Commons

Winterbergský tunel byl podzemní kryt z první světové války, kde došlo k hromadnému úmrtí stovek vojáků. Amatérští archeologové zřejmě našli vchod do tohoto tunelu.

Tomáš Chalupa 29. března 2021

Na počátku roku 1917 zahájili Francouzi velkou ofenzivu u hřebene Chemin des Dames ležícího severovýchodně od Paříže. Němci hodlali své pozice držet, a aby mohli svá vojska zásobovat, vyhloubili 300 metrů dlouhý podzemní tunel. Tudy měly na frontu proudit zásoby bez toho, aby je zasáhlo nepřátelské dělostřelectvo.

Dne 4. května se uvnitř tunelu nacházelo 270 německých vojáků, když začalo těžké francouzské dělostřelecké bombardování. Jedna střela zasáhla vstup do tunelu a kompletně jej zavalila. Druhá střela vzápětí zasáhla východ se stejným efektem. Vojáci zůstali uvnitř uvěznění. V tunelu byla munice, která se částečně vzňala. Tunel se naplnil dýmem, vojáci v těchto podmínkách trpěli tři dny. Postupně umírali, jak docházel kyslík. Někteří, a nebylo jich málo, se raději zastřelili. Přežili pouze tři muži, kteří se dočkali záchrany. Popsali, jak bylo v tunelu pekelné horko, nedalo se dýchat, muži měli žízeň a nikdo neviděl žádnou šanci na záchranu. Nakonec omdleli, když spatřili ve světle lampy, že kolem jsou jen mrtvá těla.

Thumbnail # Nacisté vybudovali pod Polskem síť obřích tunelů, měly tam být továrny i Hitlerův bunkr
Mohlo by Vás zajímat:

Nacisté vybudovali pod Polskem síť obřích tunelů, měly tam být továrny i Hitlerův bunkr

Na bojišti nad tunelem postupně vyrostly stromy a dlouho se nevědělo, kde se tunel vlastně nacházel. Amatérský archeolog Alain Malinowski se ale dostal k mapě, kde byla pozice tunelu zakreslena. Jenže úřady mu nevěřily a neprovedly na místě žádný výkop. Desetiletí se nic nedělo, až Alainův syn Peter nevydržel a provedl s kamarády nelegální výkop na místě určeném v mapě. Podařilo se mu tunel najít,  uvnitř nalezl dvě mrtvá těla, kanystry, plynové masky a zbraně. Teprve poté se o celou věc začaly úřady zajímat a byla povolena oficiální akce na průzkum místa. Byl informován také úřad pro německé válečné hroby.

Výzkum ještě nezačal, nicméně už nyní je podle tisku i úřadů nesporné, že byl objeven právě Winterbergský tunel. Ostatky německých vojáků, kteří v něm zahynuli, budou převezeny do Německa a uloženy na vojenském hřbitově.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu