válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové našli na Sicílii kostry, které nejspíš patřily Vikingům

Archeologové našli na Sicílii kostry, které nejspíš patřily Vikingům
Zdroj: allthatsinteresting.com

Vikingy by člověk čekal spíše v chladnějších krajích severní Evropy, ovšem faktem je, že jejich kostry se našly také na Sicílii. Tvrdí to alespoň archeologové, kteří tak soudí z toho, že kostry jsou poměrně velké a robustní.

Tomáš Chalupa 6. září 2018

Kostry našel tým polských archeologů při průzkumu základů kostela San Michele del Golfo poblíž Palerma. Objevili zde celkem deset hrobů. „Je nepochybné, že část hrobů patřila místní elitě, soudě podle toho, jak jejich hroby vypadaly,“ říká Sławomir Moździoch z Institutu archeologie polské Akademie věd.

Zajímavější než sociální status je spíše jejich původ. „Podle toho, jak jsou kostry dlouhé a robustní, soudíme na jejich normanský původ,“ vysvětluje Moździoch. Kostry původních sicilských obyvatel a nebo Arabů mají jinou konstituci a jsou celkově menšího vzrůstu. Kostry proto patřily nejspíše Normanům. Normané jsou přitom známí dobyvatelé severní a západní Evropy. Jak se tedy dostali na Sicílii?

Byli to nejspíše Normané z Francie, o kterých je známo, že vysílali nejrůznější expedice. Některé mířily do Anglie a Walesu, jiné právě na Sicílii nebo do jižní Itálii. Zde se členové expedic usazovali a zakládali kolonie. V 11. století byla dokonce Sicílie dobyta z rukou Arabů normanským šlechticem Rogerem de Hautevillem.

Také kostel San Michele del Golfo je postaven ve stylu, jakým se stavěly kostely ve Francii, a nikoliv v Itálii. Archeologové jsou přesvědčeni, že kostel se začal stavět ještě v dobách, než ostrov obsadili muslimové. Byl postaven v západním stylu, takže je velmi pravděpodobné, že je to stavba prvních Normanů, kteří se na ostrově usadili ještě před tím, než zde vzniklo Sicilské hrabství.

To začalo vznikat od roku 1061, kdy byl na ostrově učiněn první trvalý normanský zábor, jímž bylo město Messina. O deset let později pak padlo Palermo, bývalé sídelní město emirátu a zároveň budoucí hlavní město hrabství. Dobytí celé Sicílie Normany bylo završeno obsazením Nota v únoru roku 1091.

Další články

Zavří­t reklamu