válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové našli místo bitvy, kde Julius Caesar zmasakroval Germány

Archeologové našli místo bitvy, kde Julius Caesar zmasakroval Germány
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Římané zmasakrovali v roce 55 před Kristem dva germánské kmeny. Dlouho se nevědělo, kde se bitva vlastně odehrála. Archeologové však místo onoho hrůzného masakru našli v Nizozemsku.

Tomáš Chalupa 15. prosince 2015

Někdy kolem roku 55 před naším letopočtem dva germánské kmeny Tencteriů a Usipetů přišly k severní hranici římské říše a požádaly Gaia Julia Cesara, tehdejšího vládce Říma, o ochranu a azyl. Jenže římský vojevůdce odmítl a naopak nařídil osmi legiím a kavalerii, aby je zničily. „Dnes bychom řekli, že se jednalo o genocidu,“ poznamenal archeolog Nico Roymans. Ovšem v dobách Říma se to tak vůbec nebralo. Vyvražďování okolních kmenů bylo považováno za něco zcela normálního, morální aspekty se vůbec neřešily. „Právě proto jsou v Caesarových vlastních zápiscích a spisech popsány masakry vůči všem, kdo se odmítli podřídit jeho vůli,“ dodává Roymans.

Římská vojska v bitvě, nebo spíše masakru, zabily na 150 000 Germánů včetně žen a dětí. Archeologové našli meče, štíty, zbroje a pozůstatky dávné bitvy asi 150 kilometrů od pobřeží Atlantiku na řece Maase. Kosti podrobily radiokarbonové analýze a zjistili, že spadají do období, kdy se bitva měla odehrát. Je nepochybné, že jde skutečně o místo onoho vraždění. „Mnoho kostí neslo známky zranění mečem nebo kopím,“ podotýká Roymans. Konečně tak známe místo, kde dva mírumilovné germánské kmeny, které přišly žádat o ochranu, našly svůj konec.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu