Archeologické naleziště odhalilo důkazy o dávném masakru.

Archeologické naleziště odhalilo důkazy o dávném masakru. | zdroj: allthatsinteresting.com


Archeologové našli důkazy o dávném masakru Eskymáků

TÉMATA: eskymáci | archeologie | nálezy | válka | aljaška | malá doba ledová

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 05. 2019 | 09:00

Ostatky 28 Eskymáků, kteří byli krutě mučeni, než je zabili a pak spálili v jejich vesnici, našli archeologové. Přinesli tak důkazy o masakru, o kterém se spekulovalo už dlouho.

Eskymácký kmen Yup’ik žijící v oblasti jihozápadní Aljašky má ve svém folkloru příběh o dávné hře, která se zvrhla v krvavý masakr. Po 350 letech skupina archeologů z univerzity v Aberdeenu našla důkazy o tom, že nejde o nějakou dávnou báji, ale o reálný příběh.

Mrtvoly měly na sobě znaky mučení. Některé byly svázané provazy. Některá těla v sobě měla díry po šípech či kopích. Všichni byli popraveni. Šlo většinou o ženy, děti a starce. Mezi všemi byl pouze jeden muž, který byl ve věku, kdy mohl bojovat. Vědci jsou přesvědčeni, že všichni byli mučeni a zabiti před tím, než byla jejich vesnice do základů vypálena. K masakru došlo někdy mezi lety 1652– 1677. Otázka je, proč?

Tradiční příběh říká, že dva chlapci hráli hru podobnou dnešním šipkám, když jeden druhého omylem zasáhl do oka. Otec chlapce, který zranění způsobil, nabídl, ať otec poškozeného jeho synovi vydloubne oko, doslova podle hesla oko za oko. Otec druhého chlapce souhlasil, ale místo jednoho oka mu vydloubl obě.

Co bylo pak, je nejasné, ale konflikt se zjevně vyhrotil, zapojili se do něj všichni obyvatelé vesnice, a byl z toho masakr. Ten byl součástí většího konfliktu mezi Eskymáky, který se nazývá válka luků a šípů. Vědci upozorňují, že příběh v tomto bodě vůbec nemusí být pravdivý a příčina boje mohla být úplně jiná. Je nepravděpodobné, že by se takto krvelačně zachovali obyvatelé kvůli nešťastné hře dvou chlapců. Války luků a šípů se odehrávaly v době takzvané malé doby ledové. Ta přinesla Eskymákům větší zimu a také méně dostupné potravy. Její nedostatek a frustrace z hladovění byla pravděpodobnější příčinou těchto sporů, které se souhrnně nazývají válka luků a šípů. Nic to nemění na tom, že danou vesnici a její obyvatele postihl mimořádně krutý osud.

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 05. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu