válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové našli důkaz, že neandrtálci si ohřívali vodu ve vaně už před 60 tisíci lety!

Archeologové našli důkaz, že neandrtálci si ohřívali vodu ve vaně už před 60 tisíci lety!
Zdroj: iphesnews.wordpress.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Miloš Zeman bude muset zřejmě změnit svůj pohled na neandrtálce jako na tupé, řvoucí tvory. Nejnovější nálezy ve španělské jeskyni Abric Romaní totiž naznačují, že si uměli ohřívat vodu v kamenné vaně před 60 tisíci lety. Krom toho si v jeskyních zřizovali „ložnice“.

tyrion 6. září 2015

Okolo 10 tisíc nových artefaktů objevili archeologové z katalánského institutu IPHES v jeskyni Abric Romaní nedaleko vesnice Capellades ve španělské Katalánii. Při terénním výzkumu, jehož se účastnili i čeští doktorandi, narazili na malou dutou díru o rozměrech 40 x 30 x 10 centimetrů, kterou neandrtálci vyhloubili ve skalní podlaze jeskynního příbytku. Nacházela se poblíž stěny jeskyně s velkým množstvím ohnišť okolo a četné praskliny v okolních vrstvách vápence a minerálních usazenin vznikly tepelným působením. Z toho odborníci vyvozují, že neandrtálci používali díru jako kamennou vanu, do níž házeli horké kameny z ohnišť a ohřívali jimi vodu.

Dutá díra v jeskyni, v níž neandrtálci ohřívali vodu.

Dutá díra v jeskyni, v níž neandrtálci ohřívali vodu.

Další nálezy pak ukazují, že dávní obyvatelé jeskyně z rodu Homo neanderthalensis členili svůj příbytek do různých, oddělených prostor. V jedné části jeskyně zpracovávali maso z ulovené zvěře, v jiné opracovávali kamenné nástroje, v další likvidovali odpady. V nitru jeskyně se nacházel prostor, který neandrtálci zřejmě používali k noclehu, soudě podle nízké hustoty nalezených artefaktů. „Je to poprvé, co se podařilo identifikovat noclehárnu na neandrtálském nalezišti,“ poznamenali archeologové.


Jeskyni Abric Romaní objevil na začátku 20. století amatérský španělský archeolog Amador Romaní, podle nějž byla jeskyně pojmenována. V 90. letech minulého století začaly být prozkoumávány nové vrstvy této jeskyně. Poslední průzkum probíhal pod dohledem IPHES letos v srpnu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu