válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové našli chrám „Létajícího boha“, děly se v něm příšerné věci

Archeologové našli chrám „Létajícího boha“, děly se v něm příšerné věci
Zdroj: livescience.com

Archeologové v Mexiku našli chrám zasvěcený Xipe Tótecovi neboli Létajícímu bohu. Tento bůh je spojen s rituálními krvavými oběťmi, při kterých byli nebožáci stahováni z kůže.

Tomáš Chalupa 5. února 2019

Oltář, sochy, sloupy a další pozůstatky chrámu byly objeveny na archeologickém nalezišti Ndachjian v mexickém státě Pueblo. V tomto státě se nacházelo centrum kultu Létajícího boha. Ndachjan byl postaven lidem Popoloca mezi lety 100 –1200. Později byla oblast dobyta Aztéky, kteří s sebou přinesli kult Létajícího boha a postavili mu chrám.

Létající bůh byl velmi důležitý bůh v aztéckém polyteistickém systému, protože byl spojen s plodností a úrodou. Při slavnostech zasvěcených tomuto bohu zvaných Tlacaxipehualiztli byli obětovaní lidé nuceni spolu bojovat v jakési obdobě gladiátorských her nebo byli jednoduše zastřeleni šípy. Pak byli staženi z kůže a v těchto kůžích chodili odění kněží kultu Létajícího boha.

Vědci našli v chrámu dokonce pozůstatky speciálních otvorů, kde byly kůže mrtvých nataženy a vystaveny. Byly také nalezeny tři sochy Létajícího boha. Největší z nich měla 80 cm na výšku. Je oblečena v suknici a přes rameno má přehozenou staženou kůži. Právě tato socha je hlavním důkazem, že místo sloužilo právě k těmto krvavým rituálům.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu