válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové našli 12. jeskyni, která skrývala svitky od Mrtvého moře, zloději je ale předběhli

Archeologové našli 12. jeskyni, která skrývala svitky od Mrtvého moře, zloději je ale předběhli
Zdroj: smithsonianmag.com

Jen dva železné krumpáče našli archeologové v jeskyni v Kumránu, o které se domnívají, že byla dvanáctou jeskyní, která obsahovala prastaré svitky od Mrtvého moře. Zloději je bohužel předběhli.

Tomáš Chalupa 10. února 2017

V okolí Mrtvého moře bylo objeveno během posledních sta let až jedenáct jeskyní, které obsahovaly prastaré svitky, mezi nimiž jsou i kopie Hebrejské bible. V poslední objevené dvanácté jeskyni však našli archeologové nyní jen krumpáče, obaly a zbytky provazu. Zloději vědecký tým předběhli.

„Je to vůbec nejblíž, co jsme se za šedesát let dostali k nálezu dalších svitků od Mrtvého moře. Doteď jsme se domnívali, že jich bylo jen jedenáct, ale není pochyb o tom, že toto je dvanáctá,“ říká Oren Gutfeld z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Vědci byli skutečně na správném místě, ovšem v nesprávný čas. Zloděje svitky přitahují, jejich cena na černém trhu je obrovská. Archeologové tak vedou doslova závod s časem, respektive se zloději.

Svitky od Mrtvého moře mají nedozírnou vědeckou a bohužel i finanční hodnotu. Obsahují motlitby, spisky, písně a další texty. Celkově jde o 800 dokumentů vyrobených z kůže, papyru, nebo dokonce vypálených do měděných destiček. Autor nebo autoři těchto textů nejsou doposud známí, spekuluje se, že by mohlo jít o členy dávné sekty Esejců, kteří měli v Kumránu své sídliště.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu