válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové našli 1000 let starý pytlík plný drog

Archeologové našli 1000 let starý pytlík plný drog
Zdroj: gizmodo.com

Archeologové nalezli v Andách pytlík, který zřejmě sloužil šamanům k rituálním účelům. Byl v něm mimo jiné kokain a také látky vyskytující se v ayahuasce.

Tomáš Chalupa 15. srpna 2019

Pytlík byl nalezen v oblasti Cueva del Chileno na jihu Bolívie, kde dlouhodobě probíhají archeologické vykopávky. Pytlík nepochybně patřil šamanovi, který jediný měl přístup k takové škále psychotropních látek. Archeologové už dříve našli u pokolumbovských kultur podobné pytlíky, které obsahovaly také koku a další látky. Pytlík je ale zajímavý v tom, že je v něm pohromadě množství různých drog a látek. Podle archeologů je to zjevný důkaz, že šamani přistupovali ke kombinování drog a chemických látek.

Kromě samotných drog byla v koženém pytlíku také dřevěná fajfka a špachtle z lamí kosti. To vše byly propriety šamana, který pomocí nich připravoval a kouřil drogy. Šaman náležel ke kmeni Tiwanaku, který byl součástí incké kultury. Role šamana byla ve všech společnostech naprosto výsadní, pomocí drog a rituálů tvořil vstupní bránu do jiných světů. Bez jeho asistence se lidé do experimentování s drogami pouštěli jen naprosto výjimečně. V některých společnostech bylo dokonce zakázáno konzumovat drogy při jiných než náboženských příležitostech.

Další články

Zavří­t reklamu