válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové nalezli nádherný zlatý náhrdelník ze starověkého Říma. Pohřbilo ho ničivé zemětřesení

Archeologové nalezli nádherný zlatý náhrdelník ze starověkého Říma. Pohřbilo ho ničivé zemětřesení
Zdroj: archaeologyinbulgaria.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Zlatý náhrdelník ze 4. století našel tým archeologů v zaniklém starověkém městě Heraclea Sintica na jihozápadě Bulharska. Šestnáct století ležel v ruinách domu, který v dobách římské říše sloužil jako obchod.

Yvonne Pokorná 16. listopadu 2017

Nález tohoto druhu archeologové vůbec nečekali. Vzácné kovy se většinou objevují na pohřebištích, v hrobech prominentních osob nežli uvnitř samotných měst.

Náhrdelník je 48 centimetrů dlouhý a váží 49,28 gramů. Vědci se domnívají, že byl zhotoven ve zlatnické dílně v samotném Římě. Šperky tohoto typu se tam vyráběly mezi 2. a 5. stoletím.

Zlatý náhrdelník

Zlatý náhrdelník

“Náhrdelník byl ztracen na konci 4. století, a protože vypadá jako vcelku nový a velmi zachovalý, byl pravděpodobně vyroben ve 4. století,” sdělil šéf archeologického týmu Ljudmil Vagalinski.

Na místě, kde byl archeology nalezen, mohlo ve starověku stávat zlatnictví, z něhož se později stal obyčejný obytný dům.

Vědci předpokládají, že majitel ztratil šperk v panice při posledním zemětřesení na konci 4. století, které definitivně zničilo město Heraclea Sintica. Žádné lidské ostatky zde ale nebyly nalezeny, takže se buď lidem podařilo před pohromou utéct, anebo byla těla těla mrtvých z místa katastrofy odstraněna.

Heraclea Sintica

Heraclea Sintica

Heraclea Sintica bylo starověké thrácké a později římské město, které se nacházelo blízko dnešního města Petrich na jihozápadě Bulharska. Bývalo centrem starodávného regionu Sintica podél řeky Struma, obývaného thráckým kmenem Sintianů. Založeno bylo roku 300 před Kristem makedonským králem Cassanderem, jenž založil i řecké město Thessaloniki. Své jméno dostalo po bájném hrdinovi Héraklovi (římsky Herculovi) a thráckém kmeni. Ve svém díle se o něm zmiňovali starověký básník Homér i historici Hérodotos i Thúkydidés.

Další články

Zavří­t reklamu