válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové nalezli prastarou ruční vrtačku

Archeologové nalezli prastarou ruční vrtačku
Zdroj: mysteriousuniverse.org

V turecké provincii Bursa nalezl tým archeologů nástroj, který ze všeho nejvíce připomíná kamennou ruční vrtačku. Problém je, že je stará 7500 let.

Tomáš Chalupa 29. června 2017

Vrtačka byla nalezena v nalezišti Aktopraklik, které zahrnuje prastaré osídlení ze 7. století. Vykopávky a archeologické práce zde probíhají už velmi dlouhou dobu. Nalezený předmět je však podle odborníků mnohem starší a byl také nalezen v hlubších vrstvách, takže nebyl součástí artefaktů osídlení ze 7. století.

Nástroj se skládá ze tří komponentů – dřevěného vrtáku, který je provlečen kamenem. Konec vrtáku je opatřen druhým dřevem, které sloužilo jako páka otáčející vrtákem. Na spodní straně vrtáku byl upevněn malý, velmi ostrý pazourek, který umožňoval zavrtání do země nebo jiného předmětu.

Podobné vrtáky již byly nalezeny dříve. Navíc podobný systém se používal také k rozdělávání ohně, takže tento mechanismus znali lidé už velmi dlouho. Používali ho i při výrobě oděvů nebo šperků. Vrták z Aktoprakliku je jeden z nejstarších, jaký se podařilo zatím najít. Existují ale i artefakty 30 tisíc let staré, které také fungují na stejném principu.

Další články

Zavří­t reklamu