válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové mají důkaz: zbraní vikingského boha Thora bylo kladivo

Archeologové mají důkaz: zbraní vikingského boha Thora bylo kladivo
Zdroj: dailymail.co.uk

Thorovo kladivo mělo chránit domov bohů Asgard před obry. Doposud se našly tisíce malých amuletů ve tvaru kladiva, ale stále chyběl důkaz, že jde o zmenšeniny posvátné zbraně boha Thora. Teď se našel další amulet a na něm jako na jediném byl nápis: „Toto je kladivo.“

Tomáš Chalupa 7. března 2015

Je to zajímavé, ale přestože byly nalezeny spousty malých amuletů ve tvaru kladiva, archeologové odmítali přijmout automaticky myšlenku, že jde o zmenšená Thorova kladiva. Každá věda potřebuje pro své závěry důkazy a zde podle všeho chyběly. Žádný z tisíců malých amuletů na sobě neměl runy ani jiné nápisy, takže o něm vědci nevěděli nic.

Teď však mohl archeologům spadnout kámen ze srdce. Na dánském ostrově Købelev byl nalezen další thorshammer a na něm byl nápis: „Toto je kladivo.“ Jakoby sami staří Vikingové chtěli usnadnit situaci dnešním vědcům a napsali jim vzkaz, který jasně říká, že tyhle přívěšky ve tvaru kladiva jsou skutečně kladiva boha Thora.

Kladivo, nebo spíše kladívko, je tak malé, že runy na něm mají jen 3-7 mm. Jde tedy o mimořádně precizní práci. Amulet je vyroben z bronzu s příměsí stříbra.

„Thorská kladiva měla podle středověkých Vikingů silnou ochranitelskou moc. Často byla nošena společně s křesťanskými kříži, protože lidé věřili, že se tím jejich síla násobí. Že každý amulet pocházel z jiného náboženství, nehrálo příliš roli. Byly brány jako posvátné předměty,“ vysvětluje Peter Pentz z Národního muzea v Dánsku.

Samotný fakt, že tvůrce onoho amuletu, který pochází nejspíše z 10. století, uměl psát, je pro archeology dalším překvapením. Ukazuje to na doposud ne příliš uznávanou možnost, že gramotnost byla široce rozšířená mezi tehdejší vrstvou řemeslníků. Doposud se mělo za to, že psát a číst uměli pouze kněží a někteří šlechtici. Celá vikingská společnost tak zřejmě byla vzdělanější, než se doposud myslelo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu