válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeolog budoval 36 let zmenšený model starověkého Říma. Výsledek je úchvatný

Archeolog budoval 36 let zmenšený model starověkého Říma. Výsledek je úchvatný
Zdroj: mymodernmet.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

V roce 1933 dostal archeolog Italo Gismondi zakázku od samotného Mussoliniho. U příležitosti narození císaře Augusta (63 př. n. l.) měl vyhotovit zmenšený model starověkého Říma.

Simona Knotkova 28. prosince 2019

Italo Gismondi (1887-1974) byl členem Správy starožitností a výtvarného umění a vedl vykopávky na archeologickém nalezišti Ostia Antica. V letech 1919 až 1938 dohlížel také jako hlavní komisař na památky Říma. V roce 1933 dostal zakázku od Benita Mussoliniho, který chtěl ku oslavám narození prvního římského císaře Augusta představit veřejnosti zmenšený model starověkého Říma. K jeho vyhotovení v měřítku 1:250 Gismondi čerpal především z mapy Rodolfa Lancianiho Forma Urbis Romae (1901). Díky podrobným plánům byl schopný vytvořit věrnou kopii slavného města se všemi jeho legendárními monumenty.

Poprvé byl Plastico di Roma Imperiale zájemcům představen v roce 1937, tedy v roce, kdy od narození římského vládce uběhlo dva tisíce let. V té době se ale ještě nejednalo o kompletní dílo a Gismondiho práce pokračovala. Model později zakotvil v Muzeu římské civilizace, kde se pod archeologovýma rukama rozrůstal až do roku 1971.

Zatímco šestnáct metrů dlouhou a šestnáct metrů širokou zmenšeninu dnes bereme jako detailní poctu starořímské kultuře, architektuře a bydlení, historici poukazují na skutečnost, že jeho původní funkce byla spíše propagandistická. Výsledné dílo by bylo ještě dokonalejší, kdyby fašisti v době jeho tvoření nenařizovali bourání některých starořímských domů.

„Model dal fašistickému modernismu zdánlivý imperiální původ. Také legitimizoval, či dokonce inspiroval politiku městského plánování a brutálního předělávání starověkých římských památek,“ říká Victor Plahte Tschudi, profesor architektonické historie na fakultě architektury a designu v Oslu.

Mimochodem, model posloužil v minulosti i filmařům a v roce 2000 ho kupříkladu využil Ridley Scott pro natáčení oscarového snímku Gladiátor.

Plastico di Roma Imperiale si na několika fotografiích prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu