válkaČeskoslovenskoobjevy

Ararat byl kdysi u moře, rostly na něm palmy, zjistili vědci

Ararat byl kdysi u moře, rostly na něm palmy, zjistili vědci
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Archeologové prozkoumali zkamenělé zbytky palmových listů nalezených na hoře Ararat. Podařilo se jim identifikovat konkrétní druh palmy, jenž podle všeho roste jen na břehu moře. Podle archeologů z Atatürkovy univerzity je to důkaz toho, že hora Ararat se kdysi nacházela u mořského pobřeží.

Tomáš Chalupa 22. dubna 2021

U moře se nejvyšší hora Turecka nacházela zřejmě už před 55 miliony let. Ono moře byl dávný Paratethys a Ararat byl pokryt palmovými lesy. V současnosti nejsou nikde v blízkém ani vzdáleném okolí žádné palmy a celá skladba vegetace se kompletně změnila. Tehdejší podnebí bylo teplejší a biodiverzita v oblasti byla daleko rozmanitější, než je tomu dnes. Na vědce čeká na Araratu v tomto směru další výzkum, který má zjistit, jaká další flora a fauna byly v okolí hory v pravěku přítomny.

Ararat je sopka, která naštěstí není v posledním století nijak aktivní. Poslední sopečná aktivita byla zaznamenána v roce 1840, kdy došlo k vyvržení magmatu z parazitického kráteru. Tento výbuch si vyžádal i lidské oběti. Předcházející erupce vytvořily mnoho parazitických kráterů na západní straně sopky. Vrchol Araratu je trvale pokryt sněhem a ledem a tvoří výraznou dominantu celého kraje. Nejimpozantnější pohled na ni je z arménského hlavního města Jerevanu a okolí. Ararat je několikrát zmiňován v Bibli, měl zde přistát Noe se svou archou při velké povodni. V zemi mu říkají Střecha Turecka.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu