válkaČeskoslovenskoobjevy

Aplikace vám najme demonstranta, který půjde protestovat místo vás

Aplikace vám najme demonstranta, který půjde protestovat místo vás
Zdroj: odditycentral.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Moc rádi byste se zapojili do demonstrace žlutých vest, ale nemáte zrovna čas? Přes novou aplikaci Wistand si můžete najmout člověka, který si tam půjde stoupnout za vás, a to včetně požadovaného transparentu.

Tomáš Chalupa 13. května 2019

Zrod aplikace se udál kolem hnutí žlutých vest, které už půl roku neúnavně každý víkend demonstrují proti reformám prezidenta Emanuela Macrona. Ale ne každý má čas jezdit každý týden do Paříže, aby demonstroval. Přitom hnutí žlutých vest si vydobylo renomé právě tím, že je početné a udržuje celý kolotoč demonstrací v chodu už velmi dlouho. A právě tady je prostor pro Wistand.

„Když žijete daleko od Paříže, je složité dostat se na manifestace do hlavního města. A doprava je drahá. Jenže když chcete, aby nějaká demonstrace měla smysl, musíte tam být,“ uvedl autor webu Grégoire Laugier.

Není nutné sel ale omezovat jen na hnutí žlutých vest. Aplikace Wistand je univerzální a lze v ní zřídit „událost“ jakéhokoliv typu – například pochod za čisté oceány nebo v našem případě by to mohla být jedna z demonstrací za odstoupení Marie Benešové, Andreje Babiše či Antonína Staňka. Demonstruje se všude, a tak má Wistand poměrně velkou budoucnost.

Uživatel si může objednat za 15 euro, aby konkrétní člověk šel stát místo něj na demonstraci, měl transparent určené velikosti a s konkrétním textem. Ověřit, zda se člověk nefláká někde v hospodě, lze jednoduše přes mobilní telefon. Najatému demonstrantovi lze také uložit, aby posílal z akce fotografie uživateli.

Nad celou věcí se ale vznáší pachuť toho, že jde vlastně o manipulaci. Co když si někdo hodně bohatý objedná místo sebe stovky či tisíce demonstrantů? A jakou hodnotu by měla demonstrace složená z najatých demonstrantů? To jsou nepříjemné otázky, na které Laugier odpovídá, že nikdy nedovolí manipulaci, protože každý člověk si může objednat za sebe jen jednoho účastníka demonstrace. I toto opatření by se ale s trochou vůle dalo obejít. Každopádně hnutí žlutých vest má díky ní možnost ještě více prodloužit své již půl roku trvající protesty. A Laugier vydělá, protože z každé objednávky si bere 20 procent. Tomu se říká situace výhodná pro všechny.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu