válkaČeskoslovenskoobjevy

Apka umožní objednat si jídlo, které by jinak restaurace vyhodily

Apka umožní objednat si jídlo, které by jinak restaurace vyhodily
Zdroj: odditycentral.com

Too Good To Go je název aplikace, kterou vytvořil dánský vývojářský tým, aby zamezil plýtvání jídlem. Apka totiž umožňuje objednat si velmi levné jídlo v restauraci. Jsou to totiž pokrmy, u kterých by jinak byla velká pravděpodobnost, že skončí v koši.

Tomáš Chalupa 22. srpna 2016

Za jídlo z této aplikace se platí ve Velké Británii, kam se nyní nově rozšířila, 2 až 3,8 liber. To je na britské poměry velmi nízká částka. Přesto na ní vydělají i restaurace. Ty totiž na každé jídlo, které vyhodí, vynaloží průměrně náklady kolem 97 pencí. Tím, že jídlo nakonec prodají, jim ušetří tyto náklady a ještě na tom vydělají. A zákazníci jsou samozřejmě také spokojeni.

Do projektu se jen v Londýně zapojilo 95 restaurací.Jsou to vesměs malé podniky, protože s velkými hráči je zatím hodně těžká domluva. Mají sice mnohem větší množství odpadu z jídla, ale je těžké s nimi o tom jen začít mluvit,“ říká Chris Wilson, který má propagaci a provoz apky ve Velké Británii na starosti.

Tvůrci aplikace tvrdí, že jejich cílem není profitovat na této službě, ale pouze snížit množství jídla, které se každý den zbytečně vyhodí. Veškerý zisk investují zpět do svého podnikání. „Nechceme na aplikaci vydělávat. Vůbec nejlepší by bylo, kdyby restaurace lépe řídily svou výrobu jídla a nemusely žádné vyhazovat. Docílit tohoto stavu je náš cíl,“ tvrdí Wilson.

Ve Velké Británii se podle průzkumů vyhodí 660 000 tun jídla ročně. To je opravdu velké plýtvání, i když se na něm zdaleka nepodílejí jen restaurace, ale také supermarkety. Snad tedy aplikace přispěje k tomu, že tato hrozivá čísla klesnou nejen ve Velké Británii, ale i v dalších zemích.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu