Na povel Moskvy je zvolen novým prezidentem Antonín Novotný. | zdroj: British Pathé


Antonín Novotný prezidentem: O jeho zvolení rozhodla Moskva. Nebýt Chruščova, byl by na Hradě Slovák

TÉMATA: československo | prezidenti

user-avatar

Václav Pokorný

20. 11. 2017 | 10:00

Šestým prezidentem od vzniku samostatného Československa je zvolen Antonín Novotný (1904 – 1975). Osobní sympatie Nikity Chruščova rozhodují o jeho zvolení. Nejvyšší představitel Sovětského svazu Novotného doporučí do funkce a českoslovenští poslanci jej uposlechnou. Slováci mají smůlu.

Na podzim roku 1957 se vydává československá komunistická reprezentace do bratrského Sovětského svazu. Při jednání v Moskvě dostávají zprávu o smrti tehdy úřadujícího prezidenta Antonína Zápotockého. O tom, kdo bude zvolen nový prezidentem, rozhodují osobní sympatie prvního tajemníka ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu Nikity Chruščova. Když dostává zprávu o smrti Zápotockého, osobně doporučuje do funkce třiapadesátiletého Antonína Novotného. Vedení KSČ doporučení uposlechne a při volbě pro něj hlasuje všech 353 poslanců.

Všeobecně se však předpokládalo, že novým prezidentem se stane Slovák Viliam Široký, tehdejší předseda československé vlády. V Praze již probíhaly přípravy na jeho volbu a tiskly se dokonce jeho portréty. Pro české soudruhy je však rozkaz z Moskvy svatý a ten vše mění.

 

user-avatar

Václav Pokorný

20. 11. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu