válkaČeskoslovenskoobjevy

Antonín Novotný prezidentem: O jeho zvolení rozhodla Moskva. Nebýt Chruščova, byl by na Hradě Slovák

Šestým prezidentem od vzniku samostatného Československa je zvolen Antonín Novotný (1904 – 1975). Osobní sympatie Nikity Chruščova rozhodují o jeho zvolení. Nejvyšší představitel Sovětského svazu Novotného doporučí do funkce a českoslovenští poslanci jej uposlechnou. Slováci mají smůlu.

Václav Pokorný 20. listopadu 2017

Na podzim roku 1957 se vydává československá komunistická reprezentace do bratrského Sovětského svazu. Při jednání v Moskvě dostávají zprávu o smrti tehdy úřadujícího prezidenta Antonína Zápotockého. O tom, kdo bude zvolen nový prezidentem, rozhodují osobní sympatie prvního tajemníka ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu Nikity Chruščova. Když dostává zprávu o smrti Zápotockého, osobně doporučuje do funkce třiapadesátiletého Antonína Novotného. Vedení KSČ doporučení uposlechne a při volbě pro něj hlasuje všech 353 poslanců.

Všeobecně se však předpokládalo, že novým prezidentem se stane Slovák Viliam Široký, tehdejší předseda československé vlády. V Praze již probíhaly přípravy na jeho volbu a tiskly se dokonce jeho portréty. Pro české soudruhy je však rozkaz z Moskvy svatý a ten vše mění.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu