válkaČeskoslovenskoobjevy

Antonín Kalina zachránil životy stovek židovských dětí. Uznání se dočkal až po smrti

Antonín Kalina zachránil životy stovek židovských dětí. Uznání se dočkal až po smrti
Zdroj: koláž archiv
+ 3 fotky+ 4 fotky

Čechoslovák Antonín Kalina (1902-1990) se do koncentračního tábora Buchenwald dostal z politických důvodů. Díky jeho aktivitám se konce války dožily stovky židovských dětí.

Simona Knotkova 27. ledna 2021

Antonín Kalina se narodil v Třebíči jako jedno z dvanácti dětí obuvníka. Tomuto řemeslu se sám vyučil. Před válkou se také angažoval v politice a působil jako komunistický funkcionář. Právě tato úloha se mu stala osudnou. Krátce po nástupu nacistů k moci byl v rámci akce Mříže zatčen a poslán do koncentračního tábora.

Thumbnail # Ikonická fotka: Vězeň z Buchenwaldu identifikuje krutého dozorce
Mohlo by Vás zajímat:

Ikonická fotka: Vězeň z Buchenwaldu identifikuje krutého dozorce

Nejdelší dobu pobyl v Buchenwaldu. Zde zůstával věrný svému politickému přesvědčení a aktivně se podílel na táborovém odboji vedeném komunisty. Součástí tajné činnosti byly zvláštní baráky pro mládež, které byly zřizovány v karanténní části tábora, kam Němci neradi chodili. Kalina působil v bloku č. 66 (dětském Kinderblocku). S dalšími spolupracovníky zde soustřeďoval chlapce, nad kterými díky svému lepšímu postavení v táborové hierarchii držel ochrannou ruku. Snažil se například zajistit, aby jeho chráněnci nemuseli na nucené práce nebo nebyli fyzicky trestáni. Díky Kalinovi měly děti kvalitnější přikrývky a výjimečně i příděly jídla navíc. Neopomínal ani na jejich ducha a pravidelně jim četl příběhy nebo je vyučoval školní předměty.

Když se k táboru blížila fronta, nechal přešít žluté hvězdy židovských dětí a papírově z nich udělal křesťany. Chlapci se tak vyhnuli pochodu smrti, který by velká část z nich pravděpodobně nepřežila. Díky aktivitám Kaliny a jeho společníků se více než 900 židovských chlapců dožilo osvobození Buchenwaldu Američany.

Thumbnail # Výstava v Buchenwaldu ukazuje hrůzy koncentračního tábora
Mohlo by Vás zajímat:

Výstava v Buchenwaldu ukazuje hrůzy koncentračního tábora

Po návratu do Československa se ale Kalina veřejného uznání nedočkal. Sám o svých činech nevyprávěl i z toho důvodu, že děti, které si prošly koncentračním táborem, nechtěly o svých zážitcích mluvit. Teprve více než deset let po jeho smrti začali někteří z přeživších vězňů usilovat o to, aby byl Kalina za svou válečnou aktivitu a oběť uznán Spravedlivým mezi národy. K tomuto titulu mu posmrtně dopomohl i dokument z roku 2012 Kinderblock 66: Return to Buchenwald.

Hrob Antonína Kaliny najdete na Olšanských hřbitovech.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu