Vrak starověké lodě vydává další poklady, tým potápěčů ho pečlivě prohledává.

Vrak starověké lodě vydává další poklady, tým potápěčů ho pečlivě prohledává. | zdroj: dailymail.co.uk


Antikythérský vrak vydává další poklady! Patřily nejbohatším lidem starověku

TÉMATA: archeologie | nálezy | objevy | záhady

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 09. 2015 | 09:45

Potápěči se znovu vrátili ke slavnému vraku z Antikythéry, kde byl dříve nalezen podivuhodný přístroj zvaný Mechanismus z Antikythéry. Z lodi vytáhli další poklady a věří, že to zdaleka nejsou poslední nálezy, které toto místo skýtá.

Potápěči jsou vrakem u ostrova Antikythéry fascinováni už celá desetiletí. Po fantastickém nálezu starověkého mechanismu, který dodnes motá hlavu archeologům, doufají, že loď, objevená v roce 1900, vydá další podivuhodné nálezy. Za poslední rok strávili potápěči pod vodou už čtyřicet hodin a na povrch vytáhli další padesátku předmětů.

Nalezli například bohatě zdobenou flétnu, pěšce k šachům, skleněné výrobky a část trůnu. Vyzvedli také čtyři mramorové sochy koní. Ty jsou nejspíše součástí sousoší, k němuž patří i válečník jedoucí na válečném voze. Celkem bylo z vraku dosud vytaženo 36 mramorových soch představující bohy a válečníky a rovněž bronzová socha atleta v životní velikosti. Všechny tyto nálezy ukazují, že nákladní triéra vezla nejluxusnější zboží, jaké starověk znal.

„Vrak má ještě daleko k tomu, aby byl zcela prozkoumán a vytěžen. Každý náš ponor přináší nové neuvěřitelné nálezy. Ukazuje nám, jakým luxusem se obklopovalo jedno procento nejbohatších lidí ve starověku,“ říká vedoucí archeologického průzkumu lodi Brendan Foley.

Na výlovu se podílí deset profesionálních potápěčů se speciálním vybavením. Mají k dispozici obleky se speciálním uzavřeným dýchacím okruhem a nádržemi s obohaceným kyslíkem. Díky tomu mohou zůstat pod vodou déle. K práci jim slouží také dálkově ovládaná miniponorka. Oblast vraku stále není dostatečně prozkoumána, dokonce není ani jasné, jak moc je vrak velký, protože jeho části se skrývají pod povrchem dna. Za pomocí počítačů byla proto vytvořena 3D mapa dna a potápěči mají za úkol postupně rozsáhlý vrak propátrávat .

Existují teorie, že v oblasti jsou potopené dokonce dvě lodi, a někteří věří, že ve druhé z nich může být znovu nalezen slavný mechanismus z Antikythéry. Jeho provedení a preciznost, stejně jako funkce jsou na hony vzdáleny tomu, co měli podle odborníků ovládat lidé ve starověku. Zpracování odpovídá znalostem lidí z 18. století a dodnes nebylo nalezeno nic podobného. Mechanismus sloužil jako kalendář, astroláb, vypočítával postavení planet a hvězd, fáze měsíce, dokonce pracoval s přestupným rokem. Složité soukolí pohybovalo mechanismem a dodnes není jasné, jak ho mohli lidé ve starověku vyrobit. Proto je antikythérský vrak stále velkým magnetem pro archeology, kteří doufají, že se jim podaří záhadu vyřešit.   

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 09. 2015 | 09:45

Zavří­t reklamu