válkaČeskoslovenskoobjevy

Antarktida extrémně zamrzá, okolní svět se přitom otepluje

Antarktida extrémně zamrzá, okolní svět se přitom otepluje
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Mrazivé zimní teploty v Antarktidě jsou v rozporu s trendy ve zbytku světa, kde bylo zaznamenáno čtvrté nejteplejší léto. Na jižním pólu byla právě zaznamenána nejchladnější zima v historii.

Tomáš Chalupa 6. října 2021

V období od dubna do září zaznamenala výzkumná stanice na náhorní plošině v Antarktidě průměrnou teplotu minus 1 stupňů Celsia. Podle deníku The Washington Post je to nejchladnější teplota zaznamenaná od roku 1957, kdy se začaly vést záznamy, a je o 2,5 C nižší než poslední třicetiletý průměr.

Předchozí rekord nejchladnější zimy byl minus minus 60,6 C z roku 1976, napsal na Twitteru novinář Stefano Di Battista. Deník The Post se o tomto rekordu dozvěděl od Battisty, ale následně informaci potvrdil u Richarda Cullathera, vědeckého pracovníka Úřadu pro globální modelování a asimilaci NASA.

Mrazivá zima je podle Postu pravděpodobně způsobena silným polárním vírem ve stratosféře, což je druhá vrstva atmosféry planety od zemského povrchu. „V podstatě se jedná o to, že větry v polární stratosféře byly silnější než obvykle, což souvisí s posunem tryskového proudění směrem k pólu,“ řekla listu Post Amy Butlerová, vědecká pracovnice NOAA zabývající se atmosférou. „Díky tomu je studený vzduch uzavřen nad velkou částí Antarktidy.“

Silný polární vír navíc podle listu Post vede k většímu úbytku ozonu ve stratosféře, což polární vír ještě více posiluje. Ozon je plyn tvořený třemi molekulami kyslíku, který se nachází vysoko v atmosféře. Ozon chrání zemský povrch před škodlivým ultrafialovým zářením a jeho úbytek může rozšířit ozónovou díru nad Antarktidou.

Zatímco Antarktida zaznamenala nejchladnější známou průměrnou zimní teplotu, satelity zaznamenaly jednotlivé teploty, které jsou mnohem nižší; podle deníku Post až minus 98 C.

Díky mrazivým teplotám byla v srpnu hladina mořského ledu v okolí Antarktidy pátá nejvyšší v historii, uvedl Post. Během několika následujících týdnů však led rychle roztál a koncem září se jeho hladina ztenčila na jednu z nejnižších hodnot, které byly v tomto ročním období zaznamenány. Vědci listu Post sdělili, že klima v Antarktidě je náchylné k rychlým změnám a že mrazivá zima nezmírňuje závažnost klimatických změn.

Další články

Zavří­t reklamu