válkaČeskoslovenskoobjevy

Antarktida bude jednou zelená od řas, věří vědci

Antarktida bude jednou zelená od řas, věří vědci
Zdroj: messagetoeagle.com

Vědci vytvořili 3D mapu mikroskopických řas, které rostou pod ledem a sněhem na území Antarktidy. Zjistili, že se řasy šíří s tím, jak se zvedají teploty kvůli globálnímu oteplování. Jednou by mohla být díky nim Antarktida celá zelená.

Tomáš Chalupa 8. července 2020

Tým vědců z Cambridge porovnal data získaná z družic s pozemním pozorováním. Přestože jsou řasy mikroskopicky malé, jsou schopné obsadit obrovské plochy a pak jsou zelená pole vidět i z vesmíru. Zatím jsou řasy nejvíce přítomné na ostrovech u břehů Antarktidy a na pobřeží. Přímo na kontinentu zatím tolik rozšířené nejsou, ale to se může v budoucnosti změnit. Daří se jim všude tam, kde jsou teploty nad bodem mrazu.

Na rozšíření spór řas mají velký vliv ptáci a savci, kteří obývají Antarktidu. Ti roznášejí spóry dál a dál a přispívají k jejich šíření do nových oblastí. Významnými šiřiteli řas jsou také tučňáci. Celých 60 procent řas bylo nalezeno ve vzdálenosti maximálně pět kilometrů od tučňáčí kolonie. Vyskytují se také poblíž hnízdišť dalších druhů ptáků.

Šíření řas lze dát do souvislosti s tím, že v Antarktidě byly naměřeny rekordní teploty. Argentinská část Antarktidy zaznamenala nejteplejší den v historii měření. Teplota na nejsevernějším výběžku kontinentu dosáhla rekordního 18,3 stupně Celsia. Teplota naměřená na vědecké stanici Esperanza překonala dosavadní rekord 17,5 stupně z března 2015. Je zřejmé, že pro šíření řas na kontinent jsou nyní ideální podmínky. Vědci očekávají zrychlené tempo šíření řas do dalších oblastí. Takže možná je na čas zvolat tak trochu po trumpovsku, Make Antarctica Green Again!

Související články

Další články

Zavří­t reklamu