válkaČeskoslovenskoobjevy

Annie Oakleyová mohla zabít německého císaře, naštěstí se trefila

Annie Oakleyová mohla zabít německého císaře, naštěstí se trefila
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 11 fotek+ 12 fotek

Annie Oakleyová byla ostrostřelkyně, která ve své show udivovala svou přesnou muškou. Jako dobrovolník se pro jeden z jejích nejnebezpečnějších kousků přihlásil samotný německý císař. Svět mohl vypadat jinak, pokud by Oakleyové její číslo nevyšlo.

Tomáš Chalupa 27. února 2021

Annie Oakleyová se vlastním jménem jmenovala Phoebe Ann Mosesová. Svou slávu si vydobyla jako ostrostřelkyně, která se svou show objížděla Ameriku. Střílet se naučila už v útlém věku a velmi rychle zjistila, že je ve střelbě na terč opravdu dobrá. Pracovala jako prodavačka v obchodě svých rodičů a přivydělávala si lovem zvěře. To jí šlo tak dobře, že z ušetřených peněz jim zaplatila půjčku, kterou si vzali na obchod. Ve svých patnácti letech se poprvé účastnila střelecké soutěže, kde porazila tehdejšího šampiona Franka Butlera. Bylo z toho pochopitelně velké pozdvižení. Butler však nebyl zklamaný, naopak se do dívky zamiloval, a brzy byla svatba.

Společně pak dvojice brázdila Spojené státy americké se svou střeleckou show. Tehdy to byla oblíbená zábava, lidé se vždy rádi přišli podívat na někoho, kdo uměl opravdu dobře střílet. V roce 1885 dvojici najala do svých služeb společnost Buffalo Bill´s Wild West Show, která provozovala podobnou show, ale na lepší úrovni a s vyšším rozpočtem. Dvojice tak prorazila do první ligy.

Show byla známá nejen ve Spojených státech, ale také v Evropě, kam občas střelecký cirkus zavítal. V roce 1890 hostovali v Německu, kde se do hlediště přišel podívat sám císař Fridrich Vilém II. Ten byl velkým obdivovatelem Oakleyové a už byl na několika jejích představeních. V průběhu show vyzvala Oakleyová dobrovolníka z publika, aby se k ní připojil a stal se účastníkem smrtelně nebezpečného čísla. Slíbila, že sestřelí popel ze zapálené cigarety dotyčného. K jejímu úžasu se přihlásil právě němecFriedrich Vilémý císař. To samo o sobě neměnilo nic na situaci, Oakleyová si věřila, podobné číslo dělala mnohokrát. Přesto člověka napadne, jak ocelové musela mít nervy a pevnou mušku.

Thumbnail # Šerif Patt Garrett dostal legendárního Billyho Kida, sám skončil s kulkou v zádech
Mohlo by Vás zajímat:

Šerif Patt Garrett dostal legendárního Billyho Kida, sám skončil s kulkou v zádech

Sestřelila konec zapálené cigarety svým coltem 45 a císaři v ústech zůstal zbytek cigarety. Byla to dokonalá rána. Dnes můžeme jen spekulovat, co by se stalo, kdyby se jí číslo nepovedlo a místo cigarety by zasáhla císařovu hlavu. První světová válka by nejspíš nevypukla, co by bylo s Evropou a se světem, to je otázka. Nicméně nestalo se, císař byl nadšen a Oakleyová své číslo zvládla. Jak se ukázalo, později toho litovala. Když vypukla první světová válka, napsala císaři dopis, ve kterém ho žádala o druhou ránu. Odpověď nikdy nepřišla.

Další články

Zavří­t reklamu