válkaČeskoslovenskoobjevy

Anna Karina: Záhadnou tmavovlásku objevil v mýdlových bublinkách režisér Jean-Luc Godard

Anna Karina: Záhadnou tmavovlásku objevil v mýdlových bublinkách režisér Jean-Luc Godard
Zdroj: filmový archiv
+ 14 fotek+ 15 fotek

Dánsko-francouzská herečka Anna Karina (1940-2019) je všeobecně považována za filmovou ikonu 60. let. The New York Times ji označil za “jednu z největších krásek na filmovém plátně a věčný symbol francouzské nové vlny”. Sláva tmavovlasé Venuše s výraznýma očima se doslova zrodila z mýdlové pěny v jedné reklamě, v níž uhranula legendárního francouzského režiséra Jeana-Luca Godarda.

Yvonne Pokorná 16. prosince 2019

Karina dostala do vínku výjimečnou krásu i mnohostranný umělecký talent, ale bohužel také těžký osud. Ten se začal psát v roce 1940, kdy přišla v dánském městě Solbjergu na svět. Otec záhy po jejím narození opustil rodinu a děvčátko do svých čtyř let vyrůstalo u prarodičů. Další čtyři roky se o ni starali náhradní rodiče, než byla navrácena zpět do péče své matky. S tou si ale nerozuměla a celé dětství zoufale toužila po lásce, které se jí nedostávalo. Často utíkala z domova.

Učila se malovat a ještě jako nezletilá si přivydělávala jako zpěvačka v nočních barech a vystupovala v reklamách. Ve čtrnácti se objevila v krátkometrážním dánském filmu, který získal cenu v Cannes.

V roce 1958, po jedné hádce s matkou, odjela stopem do Paříže. Bylo jí sedmnáct, žila na ulici, neměla žádné peníze ani neuměla francouzsky. Toužila stát se publicistkou, ale její přitažlivý zevnějšek ji přivedl na jinou dráhu. Jednoho dne, když seděla v kavárně, ji oslovila reklamní agentka hledající mladé modelky. Brzy tak začala pracovat pro různé magazíny včetně Elle i pro věhlasné návrháře Pierra Cardina a Coco Chanel. Právě Chanel ji přesvědčila, aby si své původní komplikované jméno Hanne Karin Blarke Bayerová změnila na lépe znějící Anna Karina.

Klíčové pro její další kariéru bylo natáčení reklamy na mýdlo Palmolive. Půvabné tmavovlásky s velkýma očima si tehdy všiml začínající režisér Jean-Luc Godard a nabídl jí menší herecký part ve svém novátorském filmovém debutu U konce s dechem (1960). Když se ale Anna dozvěděla, že se v něm bude muset od hlavy až k patě obnažit, roli striktně odmítla. Godarda zajímaly důvody a devatenáctileté dívce připomněl, že v reklamě přece taky vystupovala nahá. “Zbláznil jste se?” opáčila. “Měla jsem na sobě plavky a mýdlová pěna mi sahala až po krk. To vy si představujete, že jsem neměla nic na sobě,” dodala.

Okatá kráska Godardovi nesešla z mysli a povzbuzen úspěchem svého debutu jí okamžitě nabídl roli v dalším svém připravované filmu Vojáček. Protože ještě neměla 21, musela za ni kontrakt podepsat její matka.

Během natáčení se ti dva do sebe zamilovali a v roce 1961 se vzali. Patřili tehdy k nejobdivovanějšímu páru, i když oba pak svůj vztah označovali za noční můru. Godard měl ve zvyku na několik dní zmizet z domu a nedat o sobě nic vědět, zatímco o deset let mladší manželku tato nejistota přiváděla k šílenství. Potratila, zhroutila se a na nějaký čas se ocitla i v blázinci. Jejich manželství se rozpadlo už po čtyřech letech. Společně ale stihli natočit sedm snímků, které zanechaly výraznou stopu v historii kinematografie. Za roli striptérky Angely v muzikálové komedii Žena je žena získala Anna Karina na MFF v Berlíně 1961 Stříbrného medvěda za nejlepší ženský herecký výkon.

Obsazovali ji ovšem i jiní věhlasní režiséři, jako Jacques Rivette, Agnès Varda, Luchino Visconti, George Cukor, Ton Richardson nebo R. W. Fassbinder. Stala se jakýmsi symbolem evropského uměleckého filmu 60. a 70. let.

Pronikla úspěšně také do hudebního šoubyznysu, když nazpívala několik písní se Sergem Gainsbourgem a vydala i vlastní album Une histoire d’amour. V 70. letech začala dokonce sama režírovat filmy a psát knihy. Od 80. let se již na plátně objevovala jen výjimečně.

Po rozvodu s Godardem se Anna Karina ještě třikrát vdala, jejími manželi byli francouzští herci Pierre Fabre, Daniel Duval a americký filmový režisér Dennis Berry. Zůstala bezdětná a 14. prosince 2019 zemřela na rakovinu ve věku 79 let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu