válkaČeskoslovenskoobjevy

Ani prudký déšť ji nezastavil. Angelina Jolie navštívila uprchlický tábor v Libanonu

Ani prudký déšť ji nezastavil. Angelina Jolie navštívila uprchlický tábor v Libanonu
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 5 fotek+ 6 fotek

Humanitární aktivity herečky Angeliny Jolie jsou dobře známy. Naposledy se vyslankyně Organizace spojených národů vypravila do uprchlického tábora v libanonském městě Zahlé, aby se setkala se zdejšími syrskými utečenci.

Simona Knotkova 16. března 2016

Na tiskové konferenci označila momentální situaci za tragickou a ostudnou. Celá mezinárodní scéna by se podle ní měla spojit a pokusit se konflikt v Sýrii zastavit. Povstání proti režimu prezidenta Asada začalo zrovna před pěti lety, 15. března 2011. Za tu dobu zemi opustilo více jak 5 milionů obyvatel, což je ještě větší počet uprchlíků než za 2. světové války po celém světě.

„Apeluji na všechny vlády, aby dodržovaly úmluvu OSN o základních lidských právech. Je nezbytné chránit občany prchající před pronásledováním a smrtí, stejně jako občany zůstávající doma. Neměli bychom dávat přednost jenom jedné z těchto skupin. Z mého pohledu bychom měli prosazovat zákony, nebát se a ukazovat politické odhodlání. V zájmu lidí ze Sýrie a v zájmu všech uprchlíků po celém světě zoufale vzhlížejících k mezinárodnímu společenství, které jim má přinést řešení, doufám, že přesně to se nám i podaří. A také doufám, že 15. březen příštího roku bude pro Sýrii konečně znamenat mír a pro uprchlíky možnost vrátit se do svých domovů,“ řekla Jolie na konferenci, od jejíhož konáni ji neodradil ani vydatný déšť.

Uprchlický tábor v libanonském údolí Bikáa.

Uprchlický tábor v libanonském údolí Bikáa.

Během tiskovky také popsala jeden ze svých zážitků při setkání se Syřany: „Dnešní ráno jsem strávila s matkou, která byla po zásahu sniperu v obléhané zóně Sýrie ochrnutá. Ležela v malém, studeném, provizorně zařízeném pokoji, ve kterém se společně s ní mačkala celá její rodina. Během hovoru mě ani jednou o nic nepožádala, nepřestávala se usmívat a pořád jenom mluvila o svých dětech a touze zajistit jim vzdělání a lepší život. Když jsem viděla její nádherný úsměv a jak oddaně se o ni manžel a děti starali, cítila jsem k nim velkou úctu. A ptala jsem se sama sebe: ‚Jak daleko jsme to až nechali zajít, když se takoví lidé musí cítit jako žebráci?'“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu