válkaČeskoslovenskoobjevy

Ani po sedmdesáti letech neznáme vraha „Červené karkulky“

Ani po sedmdesáti letech neznáme vraha „Červené karkulky“
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 2 fotky+ 3 fotky

Už už to vypadalo, že bude ohavná vražda Muriel Drinkwaterové konečně objasněna. Po dlouhých třiasedmdesáti letech. Lidstvo pokročilo v technologickém vývoji, a důkazy z dávných dob se tak mohou podrobovat novým výzkumům. Jak se ale zdá, pokrok nevyřeší všechno.

Marta Šindlauerová 18. května 2019

27. června 1946 šla dvanáctiletá Muriel ze školy domů. Trasa z autobusové zastávky do jejího bydliště byla půl druhého kilometru dlouhá, a po cestě si Muriel prozpěvovala. Když už byla blízko svého domova, viděla ji z okna její maminka. Muriel zašla do přilehlého lesíka, ale už z něj nevyšla. Nikdy. Našli ji až další den znásilněnou, se dvěma kulkami v hrudníku a pohmožděnou hlavou. Stalo se to ve vesničce Penllergar, poblíž Swansea na jihozápadě Anglie.

Rozběhlo se důkladné vyšetřování. Událost, kterou média překřtila na „Případ Červené karkulky“ (podle oblečení, které měla Muriel v době vraždy na sobě), naháněla veřejnosti hrůzu a ta se ptala, kdo by byl schopen takové zvrácenosti. Detektivové zakrátko ukázali palcem na hlavního podezřelého: dětského vraha Harolda Jonese. Jeho osobnostní profil a trestní rejstřík mluvily za své. V patnácti zabil dvě dívky a odseděl si za to dvacet let. Po tom, co z vězení vyšel, bojoval ve druhé světové válce, a čtyři měsíce po odchodu z armády se údajně dopustil onoho hrůzného činu, jehož obětí se stala Muriel. Protože se ale jeho vinu prokázat nepodařilo, nebyl zatčen. Odsouzen společností ale žil až do roku 1973, kdy zemřel na rakovinu a zanechal po sobě dceru, která o jeho činech neměla ani ponětí.

V roce 2003 se podařilo dávno uzavřený případ obnovit, a podrobit předměty doličné novým testům s pomocí moderních technologií. Červený pláštík patřící Muriel se tak stal jedním z nejstarších průkazných materiálů na světě. Na jeho povrchu se dochovala stopa DNA, konkrétně spermatu, a celá ta léta byla tato stopa spojována právě s Haroldem Jonesem. Vědecký tým si od výzkumu pláštíku sliboval potvrzení viny Jonese. Jenže stalo se něco zcela nečekaného.

Analýza DNA totiž prokázala, že vrahem nemohl být Harold Jones. Muriel zemřela rukou někoho jiného – ale koho tedy? Bude vrah „Červené karkulky“ ještě dlouho zůstávat neznámým? Rodina Muriel připouští možnost, že pokud násilník ještě žije, zaslouží si trest. Nezávisle na tom, kolik je mu let. A pokud už nežije, doufá rodina alespoň v odhalení vraha a uzavření případu. I hrůzostrašné pohádky přeci mají svůj konec.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu