válkaČeskoslovenskoobjevy

Ani doktor nevěřil, že to přežije. Američanka podstoupila v roce 1809 první úspěšné odstranění vaječníků

Ani doktor nevěřil, že to přežije. Američanka podstoupila v roce 1809 první úspěšné odstranění vaječníků
Zdroj: smithsonianmag.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

V roce 1809 byla provedena první známá operace na odstranění vaječníků, kterou pacientka přežila. Podstoupila ji pětačtyřicetiletá Jane Todd Crawford z Kentucky.

Simona Knotkova 9. května 2020

Jane Todd Crawford si společně se svým praktickým lékařem zprvu myslela, že čeká dvojčata. Zvětšilo se jí břicho, nabrala skoro deset kilo a dokonce prý měla těhotenské bolesti. Porod ale stále nepřicházel. V prosinci 1809 navštívila specialistu na břišní onemocnění Ephraima McDowella, který pro ni měl značně rozdílný verdikt – žena trpěla nádorem na vaječnících. Jako jediné řešení se nabízelo operativní odstranění. V časech, kdy neexistovala anestezie a velká část pacientů umírala na pooperační komplikace, se to skoro rovnalo rozsudku smrti. Doktor Jane navíc varoval, že i nejlepší chirurgové světa pokládají tento zákrok za nemožný.

Portrét Ephraima McDowella

Portrét Ephraima McDowella

„Buď mohla v následujících týdnech nebo měsících zemřít doma, nebo mohla nasednout na koně, tři dny se plahočit pustinou a nakonec pravděpodobně zemřít daleko od své rodiny a milovaných,“ říká Lauren Clontz, zástupkyně ředitele muzea McDowell House Museum.

Crawford se nakonec rozhodla pro variantu, která v sobě skýtala i možnou záchranu, a před Vánocemi se vypravila do 97 kilometrů vzdáleného města Danville, kde McDowell ordinoval. Ovarektomie, která vstoupila do medicínských dějin, započala ráno po Štědrém dni. Chirurg provedl asi 22 centimetrů dlouhý řez. Po vyjmutí střev nejprve vysál šest kilogramů „špinavé želatinového hmoty“ a následně odstranil tříkilogramový nádor. Všechno trvalo 25 minut, během kterých Crawford prý recitovala žalmy a zpívala chvalozpěvy.

Portrét Jane Todd Crawford

Portrét Jane Todd Crawford

Po zákroku se žena plně zotavila a za dvacet pět dní se vrátila do svého domova v okrese Green County. Nádor se jí už nevrátil a ona žila dalších třicet dva let.

Nad úspěšností operace kroutil hlavou i sám McDowell, kterého společnost později překřtila na otce břišní operace. „Jak je možné, že jsem měl s touto pacientkou tak podivné štěstí? Nevím. Z informací, které se mi podařilo získat, vím jen to, že nikdo další podobnou operaci nepřežil. Mohu jen říct, že mé úsilí bylo posvěceno božím požehnáním,“ řekl v jedné ze svých biografií.

Případ Jane Crawford i další ovarektomie, které provedl v budoucích letech, popsal v textu z roku 1817.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu