válkaČeskoslovenskoobjevy

Anglie kdysi měla daň z oken, byla to snaha ulevit chudým

Anglie kdysi měla daň z oken, byla to snaha ulevit chudým
Zdroj: Kate Jewell CC BY-SA 2.0

Daně neplatí nikdo rád, ale jsou daně, které jsou vysloveně hloupé. Nejde jen o daň z hlíny ze známé české pohádky, ale třeba i o daň z oken. Ta platila v Anglii a Walesu od roku 1696 a vydržela 150 let.

Tomáš Chalupa 29. dubna 2021

Daň představil král Vilém III. Oranžský a byl za tím, jako ostatně vždy, dobrý úmysl. Panovník se domníval, že takto vybere více peněz od bohatých a méně od chudých, což je podstata spravedlivého zdanění. Ale jak to souvisí s okny? Jednoduše. Bohatí lidé mají větší domy a ty mají více oken. Těžko lze nastavit daně podle rozměrů domů, ale okna lze spočítat velmi lehce.

Angličané nicméně ostře nesouhlasili s touto daní. Nikoliv ale proto, že by to byla daň z oken. Lidé chápali, že okna jsou pouze symbolem nebo převodníkem, ve skutečnosti jim vadilo právě to, že by bohatí měli platit více než chudí. Daně by přece měli mít všichni stejné. To ostatně slýcháme i dnes.

Bohužel celý systém příliš dobře nefungoval. Ve velkých městech bydleli chudí lidé ve velkých domech pohromadě, což mělo ale za následek, že domy měly více oken. Bohatí lidé zase občas zazdívali okna svých domů, aby měli nižší daně.

O podobné daně se snažili také ve Francii nebo Irsku, ale tam je už po deseti letech pozměnili, protože bylo jasné, že v této podobě nefungují. Anglie a Wales si je ale ponechali dalších 150 let. Docházelo sice k různým změnám ve výpočtu i ve výši daně, ale samotná „window tax“ stále existovala. A byla celou dobu mimořádně nepopulární. Objevovaly se články, že je to daň ze slunce nebo ze vzduchu, že vláda takto lidem brání dýchat nebo chce, aby domy měly co nejméně oken a nedalo se v nich žít. Podle historických pramenů se v tomto období změnila také architektura a domy se běžně stavěly s menším počtem oken, než by odpovídalo rozměrům a účelu domů.

Po mnoha protestech byla daň z okna nakonec zrušena dne 24. července roku 1851. Byla nahrazena modernější daní z nemovitosti nebo daní z majetku. Peníze tak Angličané museli králi platit stále, ale alespoň si mohli odezdít svá okna.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu