válkaČeskoslovenskoobjevy

Anglická vesnice každým rokem stoupá o 2 centimetry. Nikdo nechápe proč

Anglická vesnice každým rokem stoupá o 2 centimetry. Nikdo nechápe proč
Zdroj: odditycentral.com

Geologičtí výzkumníci dospěli k překvapivému objevu. Během mapování krajiny zjistili, že země ve Willandu každým rokem stoupá o dva centimetry.

Simona Knotkova 25. dubna 2018

Pracovníci univerzitní společnosti Geomatic Ventures Limited (GVL) si dali za úkol poprvé v historii zmapovat pohyb země na území celé Británie. V letech 2015 až 2017 pořizovali satelitní snímky jednotlivých krajin. Zjistili přitom pozoruhodnou věc. Asi dvoukilometrový úsek ve vesnici Willand v anglickém hrabství Devon každým rokem povyrostl o dva centimetry.

„Tento nárůst obvykle pozorujeme na místech, kde dříve probíhala těžba. Staré doly jsou zaplavovány vodou, což způsobuje stoupání půdy. Podle dokumentů Britské geologické společnosti v oblasti ale žádná těžba neprobíhala. Nemáme tedy ani tušení, proč k tomuto jevu dochází,“ sdělil Andy Sowter, technický ředitel Geomatic Ventures Limited.

Oblast na satelitním snímku

Oblast na satelitním snímku

Podle odborníků vězí příčina stoupání hluboko pod povrchem. Pokud se nejedná o dosud neznámý přírodní fenomén, životní prostředí v okolí Willandu může být v ohrožení.

„Jestli je stoupání způsobeno únikem nějaké kapaliny nebo vypouštěním neznámého odpadu, mohlo by se jednat o vážnou hrozbu životnímu prostředí,“ pokračuje Sowter. „Pokud se nejedná o přírodní jev, je stoupání příznakem toho, že se pod zemí něco děje, a je důležité, aby příslušné úřady započaly výzkum a co nejdříve to zjistily.“

Obyvatelé obce růst nijak nepociťují. Zvedání země by ale mohlo být problémem pro vysokorychlostní trať a dálnici, které oblastí vedou.

Další články

Zavří­t reklamu