Angelina Jolie při návštěvě Pákistánu

Angelina Jolie při návštěvě Pákistánu | zdroj: local.images


Angelina Jolie podala svědectví o brutálních zvěrstvech páchaných Islámským státem

TÉMATA: hollywood | herci | angelina jolie | isis | islám | terorismus | sexuální násilí | uprchlíci

user-avatar

Blondie

12. 09. 2015 | 15:00

Hollywoodská superstar, matka šesti dětí a filantropka Angelina Jolie opět pozvedla svůj hlas na obranu trpících. Tentokrát si vzala na mušku teroristy z Islámského státu. Před britskou parlamentní komisí vypovídala o sexuálním násilí, jichž se dopouštějí ve válkou zmítaných oblastech.

Zvěrstva a znásilnění, jichž se islámští radikálové dopouští na ženách, jasně ukazují naléhavou potřebu řešit otázku sexuálního násilí ve válečných oblastech, prohlásila herečka a zvláštní vyslankyně OSN Angelina Jolie-Pitt.

„Nejdůležitější je pochopit, oč tu nejde: to není sexuální záležitost, ale násilná, brutální, teroristická zbraň a bohužel se používá všude,“ uvedla čtyřicetiletá herečka před britskými lordy.

„Nejagresivnější teroristické skupiny na světě dnes vědí, co víme my, tedy že jde o velmi účinnou zbraň, a její používání je středobodem jejich teroru, způsobem, jak rozvracet komunity a rodiny, útočit, ničit, dehumanizovat,“ vysvětlovala Angelina před poslanci. To pak vede nejen k čím dál větší vlně uprchlictví, ale činí usmíření mezi komunitami a nastolení míru čím dál obtížnějšími.

Angelina Jolie během svého projevu před britskými lordy

Herečka se podělila o hrůzné příběhy, s nimiž se jí svěřily dívky, jež na své humanitární misi potkala. Jedné z nich bylo teprve sedm let, když se stala obětí sexuálního znásilnění.

„V Iráku jsem se setkala se třináctiletou dívkou, kterou drželi v pokoji s mnoha dalšími dívkami. Pak je brali po dvojicích do velmi špinavého pokoje, povalili je na špinavý gauč a opakovaně znásilňovali,“ líčila Angelina. „Řekli mi ale, že co pro ně bylo ještě horší než samotné fyzické násilí, bylo to, že museli stát v řadě a dívat se na své kamarádky, jak je muži prodávají a dohadují se o ceně, jestli stojí za 40 nebo 50 dolarů,“ dodala herečka. Zároveň přiznala, že se jako umělkyně cítí ve svém úsilí velmi limitována a že si intenzivně uvědomuje nutnost, aby se touto záležitostí aktivněji zabývali politici.

„Dobrovolnictví je úžasné, ale je třeba změnit zákony,“ zdůraznila. „Musí se změnit politika. Vlády a lídři by měli postupovat společně a uskutečnit opravdové změny,“ uzavřela herečka.


Angelina Jolie (*1975) pracuje jako zvláštní vyslankyně pro Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky od roku 2001. Od té doby absolvovala četné humanitární mise po celém světě. Setkala se s uprchlíky a vysídlenci ve více než 30 zemích světa. Na otázku, čeho hodlá dosáhnout, odpověděla: "Vědomí o situaci těchto lidí. Myslím, že by se jim mělo dostat uznání za to, čím prošli, místo toho, aby byli přehlíženi." Je o ní známo, že se nebojí navštěvovat nebezpečné oblasti jako třeba Irák, Afghánistán nebo Libyi. Za svojí humanitární činnost si vysloužila široké uznání a posbírala řadu cen. V roce 2014 ji britská královna Alžběta povýšila za její zásluhy do šlechtického stavu.

user-avatar

Blondie

12. 09. 2015 | 15:00

Zavří­t reklamu