válkaČeskoslovenskoobjevy

Anděl smrti Mengele nakonec zemřel v chudobě, bolestech a osamění

Anděl smrti Mengele nakonec zemřel v chudobě, bolestech a osamění
Zdroj: thevintagenews.com

Anděl smrti, jak se přezdívalo lékaři Josefu Menegelemu, své děsivé dílo prováděl v koncentračním táboře Osvětim. Z pseudovědeckých důvodů zde prováděl hrůzné experimenty na vězních. A nikdy za ně nebyl potrestán. Přesto ho svým způsobem potrestal osud sám.

Tomáš Chalupa 7. února 2019

Menegeleho, který uniknul spravedlnosti a žil v exilu v Brazílii, trápily poslední roky jeho života kruté břišní bolesti. Ty způsobily husté chomáče vousů v jeho útrobách, které je prakticky ucpaly. Proč Mengele kousal a pojídal konce svého kníru, není úplně jasné, zřejmě to bylo ze strachu, že bude poznán a odsouzen.

Mengele v té době žil u rakouského páru Lisolette a Wolframa Bossetových na předměstí Sao Paula, samozřejmě sympatizantů a bývalých nacistů. Takových byla Brazílie po druhé světové válce plná.

V domě Bossetových byly nalezeny Mengeleho deníky a dopisy. Ukazuje se v nich, jaké utrpení v posledních letech života tento ďábel prožíval. Nikdy ale ani na vteřinu neprojevil lítost nad svým konáním v době druhé světové války. A zazlíval takové postoje i svým „kolegům“. Když například četl paměti Alberta Speera, ministra zbrojního průmyslu, poznamenal k tomu: „Speer klesl tím, že se začal kát. Je to politováníhodné.“

Jinde si stěžuje, že ho nikdo z jeho přátel nechce vzít na výlet do Ria, protože si prý nemohou dovolit zaplatit za benzín. „Co se to děje? Cítím se osamělý, nebo spíše opuštěný. Bolí to víc než kdy dříve.“ A na dalším místě psal, že „zajistit si mlčení jeho přátel něco stojí. Všechno v životě má svou cenu.“

Mengele si přitom původně nežil špatně. V dobách, kdy se skrýval v Peru, měl pohodlný život. Ale po přesunu do Brazílie jeho finanční zdroje vyschly a anděl smrti třel bídu s nouzí. Jeho přítel Wolfgang Gerhard mu psal, aby v souvislosti se svými bolestmi odjel na léčení do Evropy. To už Mengele musel prodat i svůj byt a žil v nájmu u Bossetových, přesto už peníze na cestu do Evropy nesehnal. Několik posledních let tak prožil v bolestech, chudobě a osamění. Rozhodně je to ale malá cena za to, co v životě provedl nebohým vězňům v Osvětimi, a tak nezbývá než doufat, že jeho potíže neskončily ani na onom světě a v pekle je pro něj vyhrazena nějaká zajímavá atrakce.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu